Mladý český dirigent v Salzburgu

10.8.2015 / Zprávy / Marek Šulc
Jiří Rožeň, představitel nastupující generace českých dirigentů, se v pondělí 10. srpna 2015 představí na Salzburger Festspiele samostatným koncertem s orchestrem Camerata Salzburg. Jeho výkon bude hodnotit porota prestižní soutěže „Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award 2015“. 

65 kandidátů ze 31 zemí pěti kontinentů – právě tolik uchazečů se utkalo v letošním ročníku dirigentské soutěže Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award. Vítězství v této soutěži patří k jednomu z nejvíce mezinárodně ceněných titulů pro mladé dirigenty. Finální kolo soutěže, do kterého vybrala mezinárodní porota pouze tři účastníky, se uskuteční od 8. do 10. srpna v rámci festivalu Salzburger Festspiele. 

Jiří Rožeň se soutěžního klání zúčastní s programem z děl Bedřicha Smetany, Wolfganga Amadea Mozarta a Miloslava Kabeláče. Koncert se uskuteční 10. srpna 2015 v 11:00 ve Velké univerzitní aule. Následně porota rozhodne o vítězi celé soutěže. „Být finalistou této důležité soutěže je pro mě velkou ctí a mám z toho upřímnou radost. Cítím však i velkou zodpovědnost. Studoval jsem na univerzitě Mozarteum Salzburg a cítím se zde jako na domácí půdě – i proto je pro mě možnost dirigovat na Salcburském festivalu něčím naprosto mimořádným,“ říká mladý český dirigent.