Nehoda autobusu s Českou filharmonií

23.3.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Autobus s českými filharmoniky, který se v neděli odpoledne vracel z Vídně, sjel ze silnice a zřítil se z náspu. Nehoda se stala u dolnorakouského Mistelbachu a vyžádala si podle nejnovějších údajů záchranářů 13 zraněných. Tři lidé byli zraněni vážně, informovala agentura APA. 

Autobusem se z Vídně do Prahy vraceli členové České filharmonie, potvrdila mluvčí filharmonie Kateřina Motlová. Podle aktualizovaných informací dolnorakouských záchranářů bylo v autobuse 17 lidí. Mezi těžce zraněnými je i řidič autobusu, kterého museli vyprostit hasiči s pomocí hydraulického záchranného zařízení.

Dvanáct lidí se ze zdemolovaného autobusu dostalo vlastními silami. Všichni zranění byli transportováni do okolních nemocnic, jednu ženu musel transportovat vrtulník. Podle ředitele České filharmonie Davida Marečka šlo o členku souboru, která utrpěla poranění páteře. Později Mareček upřesnil, že v nemocnici zůstává tajemník orchestru a člen skupiny bicích nástrojů.

Podle centrály dolnorakouských hasičů zájezdový autobus havaroval na rovném úseku silnice B7 mezi obcemi Schrick a Kettlasbrunn, asi 45 kilometrů severně od Vídně. Nehoda se stala kolem 14.50 středoevropského času.

Mluvčí filharmoniků Motlová sdělila, že šlo o zhruba dvacetičlennou skupinu, která se už neměla účastnit další části turné a vracela se autobusem do Prahy. Větší skupina pokračovala letecky do Polska. Většina filharmoniků prý byla rozvezena do nemocnic s lehkými až středně závažnými zraněními. 

Autobus sjel ze silnice, zřítil se ze sedmimetrového srázu a zůstal ležet na boku na vedlejší asfaltové silnici. Předtím se několikrát převrátil. Příčina nehody dosud není známá. „Domníváme se, že jí byla nevolnost řidiče, nebo mikrospánek,“ řekl mluvčí dolnorakouské policie Günther Passner. Podle serveru Kurier.at řidič vyšetřovatelům řekl, že se mu udělalo náhle nevolno, a proto sjel ze silnice.Technický stav autobusu byl podle prvních poznatků dobrý a také povětrnostní podmínky byly bezproblémové, dodal mluvčí. 

Koncertní program České filharmonie by v příštích dnech neměl být ohrožen, uvedla mluvčí filharmonie.