Noc s Mozartem

7.6.2016 / Zprávy / Martina Klausová
V rámci 25. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se v pátek 29. července ve 20:30 uskuteční koncert s názvem Noc s Mozartem

Koncert k 260. výročí narození W. A. Mozarta se odehraje v klášterní zahradě, na programu jsou skladby Wolfganga Amadea Mozarta. V druhé půli večera  Jihočeská filharmonie s Kühnovým smíšeným sborem provede Mozartovo Requiem. Jako sólisté vystoupí Eva Hornyáková, Alena Kropáčková, Ĺudovít Ludha a Peter Mikuláš, dirigovat bude Vojtěch Spurný.

Slovenská sopranistka Eva Hornyáková debutovala s Operou Slovenského národního divadla v roce 2006 a ve stejném roce se stala sólistkou tohoto operního domu. Velký úspěch zaznamenala na soutěžích Competizione dell'opera v Drážďanech, Maria Callas Grand Prix v Athénách, Bayreuth a Belveder ve Vídni. Její nejslavnější rolí je Mimi v Pucciniho opeře "La bohème", kterou ztvárnila např. v La Coruni ve Španělsku, v divadle Staadtheater v Braunschweigu v Německu či na kyperském festivalu Pafos Opera Festival. Absolvovala koncertní turné po Německu se Symfonií č. 2 Gustava Mahlera a dále turné v řadě dalších evropských zemí a opakovaně v Japonsku. 

Mezzosopranistka Alena Kropáčková studovala konzervatoř v Bratislavě pod vedením Dagmar Livorové a bakalářská studia absolvovala na Akademii múzických umění v Bratislavě pod vedením Petera Mikuláše. V současné době pokračuje ve studiích v magisterském studijním programu. Mezi dirigenty, s nimiž vystupovala, patří Oliver Dohnányi, Tamás Gál, Zbyněk Müller, Igor Bulla, Marián Vach, Rastislav Štúr, Patrick Hahn, Dušan Štefánek, Mario Cart, Štefan Sedlický a Leoš Svárovský. V březnu 2013 debutovala v Čajkovského opeře "Evžen Oněgin" v roli Olgy ve Státní opeře Bánská Bystrica, v roce 2014 ve Slezském divadle Opava. 

Ľudovít Ludha studoval zpěv na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a od roku 1987 je sólistou Slovenského národního divadla. Exceluje jako lyrický či spinto tenor jak ve své rodné zemi, tak v zahraničí. Mezi jeho neúspěšnější role řadíme roli Fausta a Romea v Gounodových operách, Pinkertona v "Madame Butterfly", Alfreda v "La Traviatě", Lenského v opeře "Evžen Oněgin", Jeníka v "Prodané nevěstě" a Rodolfa v "La Bohème", stejně jako účinkování v hlavní roli ve Verdiho opeře Don Carlos. 

Slovenský bas Peter Mikuláš je držitelem cen z několika mezinárodních pěveckých soutěží – pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech (1978), P. I. Čajkovského v Moskvě (1982) a Mirjam Helinové v Helsinkách (1984). Od roku 1978 je stálým sólistou Slovenského národního divadla v Bratislavě. 

Dirigent Vojtěch Spurný patří k nejvýznamnějším českým umělcům své generace. Studoval na pražské konzervatoři (flétna, klavír), AMU (operní režie, dirigování, cembalo) a na Vysoké škole v Utrechtu (cembalo a provozovací praxe staré hudby). K jeho učitelům patřili mj. i Helmut Rilling, Johann Sonnleitner a Kenneth Gilbert. Již od studií patří k zapáleným obhájcům tzv, historicky poučené interpretace, vede vlastní soubor dobových nástrojů Musica Salutaris. Renesanční šíře jeho talentu mu umožňuje obsáhnout řadu hudebních stylů a žánrů. Jako operní dirigent opakovaně hostoval v opeře v Götteborgu, ve Státní opeře Praha (šéf opery v sezóně 2002-2003). Spolupracuje s řadou českých orchestrů – Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, Jihočeská komorní filharmonie, Česká komorní filharmonie. 

Patronem tohoto koncertu je rádio Classic Praha.