Nominace na Grammy 2018

30.11.2017 / Zprávy / Marek Šulc
Grammy Award je každoroční ocenění udělované Národní akademií hudebního umění a věd ve Spojených státech za výjimečné úspěchy v hudebním průmyslu. Ceny Grammy se udělují od roku 1958. Ceny Grammy mají více než 80 kategorií, ocenění dostávají také interpreti jednotlivých hudebních žánrů včetně klasické hudby. Slavností vyhlášení proběhne 28. ledna 2018 v New Yorku.

Nominace v klasické hudbě pro rok 2018: 

Nejlepší orchestrální výkon

Concertos For Orchestra — Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)

Copland: Symphony No. 3; Three Latin American Sketches — Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)

Debussy: Images; Jeux & La Plus Que Lente — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

Mahler: Symphony No. 5 — Osmo Vänskä, conductor (Minnesota Orchestra)

Shostakovich: Symphony No. 5; Barber: Adagio — Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)

Nejlepší operní nahrávka

Berg: Lulu — Lothar Koenigs, conductor; Daniel Brenna, Marlis Petersen & Johan Reuter; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra)

Berg: Wozzeck — Hans Graf, conductor; Anne Schwanewilms & Roman Trekel; Hans Graf, producer (Houston Symphony; Chorus Of Students And Alumni, Shepherd School Of Music, Rice University & Houston Grand Opera Children’s Chorus)

Bizet: Les Pêcheurs De Perles — Gianandrea Noseda, conductor; Diana Damrau, Mariusz Kwiecień, Matthew Polenzani & Nicolas Testé; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Handel: Ottone — George Petrou, conductor; Max Emanuel Cencic & Lauren Snouffer; Jacob Händel, producer (Il Pomo D’Oro)

Rimsky-Korsakov: The Golden Cockerel — Valery Gergiev, conductor; Vladimir Feliauer, Aida Garifullina & Kira Loginova; Ilya Petrov, producer (Mariinsky Orchestra; Mariinsky Chorus)

Nejlepší sborová nahrávka

Bryars: The Fifth Century — Donald Nally, conductor (PRISM Quartet; The Crossing)

Handel: Messiah — Andrew Davis, conductor; Noel Edison, chorus master (Elizabeth DeShong, John Relyea, Andrew Staples & Erin Wall; Toronto Symphony Orchestra; Toronto Mendelssohn Choir)

Mansurian: Requiem — Alexander Liebreich, conductor; Florian Helgath, chorus master (Anja Petersen & Andrew Redmond; Münchener Kammerorchester; RIAS Kammerchor)

Music Of The Spheres — Nigel Short, conductor (Tenebrae)

Tyberg: Masses — Brian A. Schmidt, conductor (Christopher Jacobson; South Dakota Chorale)

Nejlepší nahrávka komorní hudby

Buxtehude: Trio Sonatas, Op. 1 — Arcangelo

Death & The Maiden — Patricia Kopatchinskaja & The Saint Paul Chamber Orchestra

Divine Theatre – Sacred Motets By Giaches De Wert — Stile Antico

Franck, Kurtág, Previn & Schumann — Joyce Yang & Augustin Hadelich

Martha Argerich & Friends – Live From Lugano 2016 — Martha Argerich & Various Artists

Nejlepší sólový instrumentální výkon

Bach: The French Suites — Murray Perahia

Haydn: Cello Concertos — Steven Isserlis; Florian Donderer, conductor (The Deutsch Kammerphilharmonie Bremen)

Levina: The Piano Concertos — Maria Lettberg; Ariane Matiakh, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)

Shostakovich: Violin Concertos Nos. 1 & 2 — Frank Peter Zimmermann; Alan Gilbert, conductor (NDR Elbphilharmonie Orchester)

Transcendental — Daniil Trifonov

Nejlepší vokální výkon

Bach & Telemann: Sacred Cantatas — Philippe Jaroussky; Petra Müllejans, conductor (Ann-Kathrin Brüggemann & Juan de la Rubia; Freiburger Barockorchester)

Crazy Girl Crazy – Music By Gershwin, Berg & Berio — Barbara Hannigan (Orchestra Ludwig)

Gods & Monsters — Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

In War & Peace – Harmony Through Music — Joyce DiDonato; Maxim Emelyanychev, conductor (Il Pomo D’Oro)

Sviridov: Russia Cast Adrift — Dmitri Hvorostovsky; Constantine Orbelian, conductor (St. Petersburg State Symphony Orchestra & Style Of Five Ensemble)