Nová nahrávka Goldbergových variací

21.10.2016 / Zprávy / Marek Šulc

Praha je nejen populární kulturní destinací, ale i místem, kam se kvůli kultuře stěhují světoznámí umělci. Jedním z nich je americko-iránský cembalista MahanEsfahani, pro něhož se naše hlavní město stalo nejen novým domovem, ale i zdrojem inspirace pro krátké dokumenty, které natočil v souvislosti se svým nejnovějším albem Bach: GoldbergVariations. To na konci srpna vyšlo u nakladatelství Deutsche Grammophon.

Esfahani má ale rád nejen Prahu; českou hudbu pravidelně uvádí na zahraničních pódiích. Kromě tradičního cembalového repertoáru Františka Xavera Duška je to také Bohuslav Martinů či Viktor Kalabis, aktivně se zajímá io současnou českou skladatelskou generaci. Svůj úzký vztah k české hudbě si vypěstoval zejména během studií u proslulé cembalistky Zuzany Růžičkové, k jejímuž významnému životnímu jubileu vyjde příští rok na Warner Classics nově remasterovaná nahrávka 20 CD kompletní tvorby Johanna Sebastiana Bacha pro klávesové nástroje, jež Esfahani kurátorsky připravil.

Dnes je dvaatřicetiletý rodák z Teheránu světově uznávaným virtuózem, jenž nechybí na nejvýznamnějších světových koncertních pódiích: jen v minulé sezóně opakovaně účinkoval v londýnské WigmoreHall, newyorském Lincoln Center neboKolínské filharmonii.Díky svému přístupu k tvorbě 20. a 21. století (Georgy Ligeti, Steve Reich nebo KaijaSaariaho) boří zažitou představu, že cembalo je pouze nástrojem staré hudby. Že se mu to daří, ukazují úspěchy loňského CD s názvem Time Present and Time Past, které mu přineslo nominaci na prestižní GramophoneAward. Jeho nejnovější nahrávka Bach: Goldberg Variations zatím sklízí úspěchy mezinárodní kritiky stejně jako mini-dokumenty z prostředí barokní Prahy, oblíbené zejména na sociálních sítích.