Poznejte Josefa Suka zblízka

25.5.2016 / Zprávy / Filip Sychra

V Českém muzeu hudby můžete od 25. 5. navštívit nevšední výstavu Josef Suk. Housle – můj osud, která přibližuje návštěvníkům život i bohatou uměleckou dráhu našeho předního houslisty, který skonal teprve před 5 lety.

Výstava je do jisté míry interaktivní, a tak si tu vedle vzácných exponátů budete moci nejen poslechnout unikátní zvukové nahrávky podle vašeho výběru, zhlédnou několik dokumentárních filmů a vzácných historických snímků, ale i vyzkoušet, jak jste zdatní ve hře na housle. A protože se Josef Suk zamiloval nejen do hudby, ale i do aut, můžete si ověřit svou schopnost udržet tempo na autodráze v podobě houslového klíče, jež zároveň vyluzuje známou melodii podle rychlosti jízdy autíček. Během konání výstavy, kterou můžete shlédnout do 30. září 2016, je připraven také bohatý doprovodný program.

Výstava podtrhuje význam osobnosti Josefa Suka (1929–2011), jenž byl uznáván jako přední houslový virtuos a v druhé polovině 20. století patřil ke špičkám svého oboru. Ve světě byl vítán zvláště jako pokračovatel hudební tradice rodiny Dvořákovy a Sukovy – Antonín Dvořák (1841–1904) byl jeho pradědečkem a skladatel a houslista Josef Suk (1874–1935) jeho dědečkem.

Přízemní výstavní prostory Českého muzea hudby nabízí k vidění množství historických fotografií, plakátů, hudební programů nebo ukázek korespondence Josefa Suka, a to i se špičkovými dirigenty. Fascinující bude rovněž setkání s unikátními hudebními nástroji ze sbírky muzea, na které Josef Suk hrál – housle Stradivari, zvané Libon, a Guarneri, zvané Princ Oranžský. Ty dnes patří k nejvzácnějším nástrojům na světě! Uvidíte ale i různá ocenění nebo vzácné osobní předměty – např. zlaté hodinky s věnováním nebo cenné barokní hodiny s kalendáriem a zvonkohrou.

Vynikající houslista byl také vášnivým milovníkem automobilů, a to jak těch skutečných (na fotografiích jej můžete spatřit po boku jeho dvoustopých miláčků), tak i těch mnohem menších, lidově nazývaných „angličáky“. Modely aut si prý dokonce umělec i sám skládal. Výstavu tak doprovází rozsáhlá sbírka autíček, stejně jako zajímavé plastiky inspirované hudbou a automobilismem. Pro ty nejmenší návštěvníky výstavy je navíc připraven dětský koutek, kde si děti mohou samy sestavit své housle.  

Josef SukSuk trio