Supraphon uctí dílo Jiřího Bělohlávka

17.5.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Hudební vydavatelství Supraphon v polovině května vydává výpravný komplet stěžejních i neznámých nahrávek Jiřího Bělohlávka. Kolekce 8 CD Jiří Bělohlávek – Recollection je vzpomínkou na nejvýznamnějšího českého dirigenta posledního půlstoletí. „Tento výběr z odkazu Jiřího Bělohlávka vznikal necelý rok po jeho odchodu na věčnost a je především vzpomínkou na výjimečného hudebníka a člověka,“ uvedl producent Supraphonu Matouš Vlčinský.

Život Jiřího Bělohlávka lze krátce popsat výčtem největších úspěchů: šéfdirigent České filharmonie, BBC Symphony Orchestra, hostování u Berlínské filharmonie, New York Philharmonic, Royal Concertgebouw, v MET, Glyndebourne atd.; nositel Řádu Britského impéria, čestného doktorátu Akademie múzických umění v Praze atd. Sám Jiří Bělohlávek by však asi dal přednost vzpomínání nad nahrávkami. Vybraných třiadvacet z téměř tří set snímků, jež vznikly pro Supraphon mezi lety 1971 a 2016, představuje jeho pozoruhodné zrání v čele několika vynikajících českých orchestrů, počínaje Filharmonií Brno (energický Janáček z roku 1977, zde poprvé vydáno na CD) a konče Českou filharmonií a „jeho“ PKF. V samém srdci Bělohlávkova repertoáru najdeme díla Dvořáka (Novosvětská), Smetany (Má vlast), Suka, Janáčka a Bohuslava Martinů, kterého objevoval světu.

Kolekce 8CD Jiří Bělohlávek – Recollection  je však doplněna i o řadu výletů do dalších repertoárových oblastí (Mozart, Ravel, Mahler, Bartók, Schönberg, Haas), jež dokládají pozoruhodnou šíři dirigentova záběru. Titul vychází v pátek 18. května 2018.

BělohlávekBělohlávek

Jiří BělohlávekJiří Bělohlávek   

Foto: archiv Supraphonu