Třetí víkend festivalu Lípa Musica

24.9.2018 / Zprávy / Martina Klausová

V pátek 21. září pokračovala Lípa Musica prvním letošním českolipským koncertem, který vyprodané bazilice Všech svatých přinesl seznámení s neobvyklým hudebním nástrojem theremin v podání renomovaného německého dua Carolina Eyck a Christopher Tarnow. O víkendu byl na programu tradiční a zcela vyprodaný koncert při svíčkách v Zahrádkách a podobně návštěvnicky úspěšné provedení Ebenova Labyrintu světa a ráje srdce. Oba koncerty přinesly nejen vynikající uměleckou interpretaci, ale i silné duchovní poselství. Třetí víkend Lípy Musicy otevře další tradiční zastavení, kterým bude v pořadí desátý svatováclavský koncert zasazený do kostela sv. Vavřince v Jezvé. V letošním roce představí vynikajícího českého klarinetistu Milana Řeřichu, který si přizval renomované švýcarské kvarteto Energie Nove. Sobota 29. září nabídne odlehčení s populární a nejstarší českou folkovou kapelou Spirituál Kvintet v Kamenickém Šenově. V neděli pak festival poprvé zavítá do městečka Mikulášovice, které ukrývají skvostný královský nástroj ­– varhany, které svého času patřily k největším v Čechách. Ty rozehraje virtuóz Vladimír Roubal. Vstupenky na svatováclavský koncert a mikulášovickou premiéru jsou ještě k dispozici. Večer se Spirituál kvintetem je dlouhodobě vyprodán.

Oslavy české státnosti naplňují každoročně jezvecký svatostánek sv. Vavřince. Slavnostnost večera umocněnou letošním republikovým výročím podtrhne volba interpretů. Běhy, trylky, zvukové kaskády... sóloklarinetista Milan Řeřicha patří k nejlepším ve svém oboru, hru na klarinet ovládá s virtuozitou kouzelníka, s velkým rozsahem nástroje si poradí s viditelnou hravostí a lehkostí, nekonečným dechem, razantní zručností prstů a s velkým muzikálním temperamentem. O tom nás tento neprávem opomíjený hudebník přesvědčil již v loňském roce společně s talenty českolipské ZUŠ. Letos přijede Řeřicha s novou energií… V působivých klarinetových kvintetech Mozarta a Brahmse jej doprovodí přední švýcarsko-německé kvarteto Energie Nove, nad jehož výkony se kritika setrvale jen rozplývá...
 
V Kamenickém Šenově, který se v posledních letech stal místem zařazování spíše populárnějších projektů festivalu, se letos představí nejstarší folková kapela u nás. Nesluší se sdělovat věk ženy, ale kapele Spirituál kvintet osmapadesátka sedne. Je to jako v lidském životě, vlny úžasu a entuziasmu střídaly propady, avšak naštěstí nijak fatální. Dnes je kapela složená ze starých bardů a omlazená svěží krví stále ve skvělé formě. Neustrnula na největších hitech svého repertoáru, ale stále přichází s novinkami, nikam se netlačí, ale je tu, aby potěšila písněmi, co neztrácejí myšlenku a co pohladí… Hrát osmapadesát let a stále posluchače bavit je zkrátka krásný úděl.
 
Hudební historie severočeského regionu nepřekypuje zrovna výraznými mezníky, avšak najdeme i příslovečnou výjimku potvrzující pravidlo. A tím je vpravdě královský nástroj regionu, jímž se pyšní obec Mikulášovice. Nožířská obec na Šluknovsku, do jejíž historie se stejnou měrou vepsaly česká i německá linka, ukrývá hudební skvost. Jsou jím jedny z největších varhan v Čechách v místním barokním kostele sv. Mikuláše, který patří sám k největším v regionu.  Za dobu své existence vystřídal kostel několikery varhany. O Velikonocích roku 1901 se Mikulášovičtí dočkali nového nástroje, který postavila firma bratří Riegerů z Krnova. Před první světovou válkou byly údajně třetími největšími v Čechách (po varhanách v oseckém klášteře a pražském Rudolfinu). Pořízeny byly za částku 21 000 korun. Přestože se někdy uvádí, že mají více jak 3 000 píšťal, jejich skutečný počet je 2 166, což je rovněž úctyhodné. Mají dva manuály a 36 rejstříků. V období po druhé světové válce varhany notně zchátraly a přestaly fungovat. Jejich rekonstrukce za přispění zejména místních rodáků proběhla v roce 2011. Královský nástroj regionu rozezní recitál jednoho z předních českých varhaníkůVladimíra Roubala.
 
Ač se to zdá neuvěřitelné, nohy by se měly pohybovat stejně rychle jako ruce. Jako na všechny artistické výkony – a za takový se hra na varhany dá považovat – je potřeba důkladná příprava, trénink a schopnost naučit mozek vnímat to rozšířené schéma pohybu. Klaviatura pro nohy se nazývá pedál a plní většinou funkci basu. Je důležité naučit se synchronu hry na pedál s oběma rukama, každou zvlášť i dohromady. Občas to bývá pořádný tělocvik, při kterém dostává zabrat i břišní svalstvo. Abychom dosáhli rychlejšího pohybu nohou, musíme se naučit přesně směřovat nohu – špičku, patu – směrem, kterým se pohybuje melodie hraná pedálem. Také výběr vhodné obuvi hraje roli pro volný pohyb po pedálu, ideální jsou taneční boty,“ říká Vladimír Roubal a ke svému mikulášovickému koncertu dodává: „O varhanách v Mikulášovicích vím a velmi se na ně těším, protože k nástrojům bratří Riegerů mám velmi dobrý vztah. I proto jsem do programu zařadil právě improvizaci na motiv B-A-C-H.“
 
Vstupenky na koncerty v Jezvé a Mikulášovicích jsou ještě v prodeji, do Kamenického Šenova a do Mikulášovic je navíc možné rezervovat i místo ve festivalovém autobusu.