V Česku se natáčí nový film o Mozartovi

6.4.2016 / Zprávy / Marek Šulc

Fiktivní příběh filmu je založený na skutečných událostech ze života Wolfganga Amadea Mozarta odehrávajících se v Praze v roce 1787 a spojených zejména se vznikem opery Don Giovanni. Snímek vzniká v britsko-české koprodukci.

Produkce má základnu v barrandovských studiích, ale většinu z celkem třiceti natáčecích dnů se bude filmový štáb pohybovat po celé České republice, a to v historických lokacích jako jsou zámky Libochovice, Ploskovice, Jemniště, klášter v Doksanech či zámek v Českém Krumlově. Ten bude díky unikátnímu prostoru barokního divadla představovat interiéry Nosticova (nyní Stavovského) divadla v Praze, ve kterém Mozart v lednu roku 1787 dirigoval operu Figarova svatba. Nadšení diváků a vřelé přijetí Mozarta v Praze pak bylo příčinou pro vznik jeho další opery, Don Giovanni.

Dobový snímek vzniká podle scénáře Briana Ashbyho v režii Johna Stephensona (Farma zvířat, The Christmas Candle), za kamerou bude stát Michael Brewster (který byl například kameramanem druhého štábu na všech filmech série Harry Potter). Filmovou výpravu má na starosti Luciana Arrighi, držitelka Oskara za film Rodinné sídlo (Howards End) z roku 1992 a specialistka na dobové snímky, jako například Božská Julie (Being Julia), Jak je důležité míti Filipa (The Importance of Being Ernest), Anna a král (Anna and the King) či Rozum a cit (Sense and Sensibility).

„Interlude in Prague kombinuje krásy Čech 18. století s výjimečností Mozartovy hudby. Brian Ashby napsal působivý scénář, který obsahuje vášně, smutky, zajímavé postavy a tragický konec – ingredience blízké současným divákům na celém světě. A z nich režisér John Stephenson namíchá krásný film,“ řekl producent Huw Penallt Jones pro Variety (10. únor, 2016).

Ve filmu se objeví herci James Purefoy (John Carter: Mezi dvěma světy/John Carter), Aneurin Barnard v roli Mozarta (seriál Bílá královna/The White Queen), či Samantha Barks (Bídníci/Les Miserables). Vycházející hvězda Morfydd Clark, která hrála například v dobovém dramatu Love & Friendship, se objeví v roli Zuzany Luptákové, osmnáctileté sopranistky, která se i přes vášnivou aféru s Mozartem musí provdat za jiného muže. V dalších rolích se objeví  Ade Edmundson (Ade in Britain, Guest House Paradiso, Bottom) a Charlotte Peters (Krvavý obchod/Pound of Flesh). Po jejich boku si zahraje i řada českých herců, mezi nimi Klára Issová, Jiří Mádl nebo Kryštof Hádek.

Foto: CzechTourism