Velké finále Smetanovy Litomyšle 2019

8.7.2019 / Zprávy / Martina Klausová

Hudba k slavnostním příležitostem ukončila 61. Smetanovu Litomyšl. Pro příští ročník festival hlásí třeba Libuši a Tři mušketýry.

Pětadvacet festivalových dní uplynulo a 61. Smetanova Litomyšl skončila. Příhodnou tečku udělalo Velké finále, které přineslo hudbu k slavnostním příležitostem. Pod názvem Velké finále se uskutečnilo posedmé.

Je zajímavé, jak dramaturgicky proměnlivá je programová nabídka těchto závěrečných koncertů. „Již jsme uvedli díla úplně klasická – mj. Mou vlast s Jakubem Hrůšou a Českou filharmonií, Novosvětskou symfonii s Radkem Baborákem a Českou Sinfoniettou, Händelovu Hudbu ke královskému ohňostroji, ale také třeba velkolepý Exodus Wojciecha Kiłara. Nescházela ovšemže hudba filmová – např. Ben Hur Miklóse Rózsy či Temný rytíř Hanse Zimmera. Vysloveně operně bylo laděno Velké finále před dvěma lety, kdy – pod taktovkou právě Ondreje Lenárda – nádvořím zněly slavné, ba možná nejslavnější sbory a ansámblové scény z velkých oper,“ upřesňuje umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. Co se však nemění, je trvalý zájem o tyto koncerty – také letos ohlásil festival vyprodáno! A jaký byl klíč k výběru skladeb pro letošní Velké finále? Umělecký ředitel festivalu prozradil, že na finální výběr nebyl sám – konzultoval s dramaturgem FOKu Martinem Rudovským i dirigentem Ondrejem Lenárdem. Také kvůli zkouškovému procesu, obsazení, nejvhodnějšímu řazení jednotlivých čísel… „Každému, kdo mne zná, je jistě předem jasné, že bych nikdy ve výběru neopomněl alespoň jednu skladbu Smetanovu,“ říká Vojtěch Stříteský. Součástí programu se stal i jeden (zdaleka nejen) litomyšlský historický motiv. Umělecký ředitel využil také situace, kdy se dnešní host Pražští symfonikové – již v názvu FOK hlásí k Filmu, Opeře a Koncertům a z každého žánru tedy něco do programu přidal. Neopomněl ani mimořádné události osobní – ale samozřejmě ani celospolečenské. Skladby na výsost důstojné i sportovně bujaré.

Jaký však byl uplynulý 61. ročník festivalu? Ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna jej hodnotí jako rekordní. „Absolutně rekordní,“ upřesňuje s úsměvem a dodává: „Vloni jsme uspořádali jubilejní šedesátý ročník a mysleli jsme, že jsme se dostali na maximum. Zpátky se ale nedá jít a tak jsme letos měli rekordní počet účinkujících, rekordní počet oper a rekordní teploty.“ Odehráno tak bylo třiačtyřicet pořadů, a to také díky tomu, že hned po hodině předprodeje vstupenek byly vyprodány dva pořady, u kterých pořadatelé věděli, že mohou přidat další představení. Tango na cestách a 3 FREEMAN SHOW tedy diváci mohli zakoupit ve dvou časech. „Pokud se podíváme na program, je opravdu úctyhodný,“ reaguje hudební publicista Bohuslav Vítek. „Mám obrovskou radost, že je festival stále operní, byť již v jeho názvu slovo operní chybí. Musím také konstatovat, že se objevují díla Bedřicha Smetany. Tyto dvě věci ve mně vyvolávají uspokojení.“

Organizátoři festivalu nyní zhodnocují a vyhodnocují, například návštěvnost, která dosáhla zhruba 96 %. Vojtěch Stříteský ale již prozradil střípky z programu roku 2020. „Pokud vše vyjde dle představ, budou v příštím ročníku hned tři nebo čtyři večery věnovány baletu a tanci! Nepřekvapí asi, že máme velký zájem uvést Špalíček Bohuslava Martinů v novém nastudování Národního divadla. Chystáme také Tři mušketýry, projekt skladatele Jana Kučery a kanadského choreografa Paula Chalmera, který je mimořádně úspěšný hned od ostravské světové premiéry.“ 62. Smetanova Litomyšl se bude konat od čtvrtka 11. června do neděle 6. července 2020. V tuto chvíli je plánován stejný počet pořadů jako letos. Mezi hlavními hosty budou, samozřejmě kromě Adama Plachetky a České filharmonie, také Opera Slovenského národního divadla, která k nám zavítá po čtvrtstoletí, a též Slovenská filharmonie s šéfdirigentem Jamesem Juddem. Velkou pozornost jistě přitáhnou vystoupení Pavla Černocha nebo Lukáše Vondráčka; Semjon Byčkov uvede Mahlerovu 5. symfonii a Mou vlast. „Velký prostor bude věnován 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a novým nastudováním opery Jsem kněžna bláznů připomeneme též 200. výročí narození Boženy Němcové,“ vypočítává dále Vojtěch Stříteský. Z dalších operních titulů se můžeme těšit třeba na Aidu, Figarovu svatbu, a především na Heřmanovu inscenaci Libuše, kterou z prostorových důvodů festival uvede zcela mimořádně na zdejším zimním stadiónu. „Na jeviště zámeckého nádvoří by se prostě vůbec nevešla,“ upřesňuje umělecký ředitel.  

V prosinci Smetanova Litomyšl seznámí s termíny a hlavní programovou osou své partnery, mecenáše a sponzory, v lednu v Rudolfinu představí kompletní program široké veřejnosti a ve středu 4. března 2020 začne prodej vstupenek.