Velké protesty v Miláně

8.12.2014 / Zprávy / Marek Šulc

 Střety mezi demonstranty a policií propukly v neděli večer před budovou milánské opery La Scala během úvodního představení nové sezóny. Stovky lidí tu protestovaly proti úsporným opatřením v Itálii, která se nachází v hospodářské recesi, a křičelo posměšky na zámožné hosty zahajovacího večera, jehož se zúčastnil mimo jiné italský expremiér Mario Monti nebo šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Dva policisté utrpěli zranění, napsala agentura AFP s odvoláním na místní úřady. 

La Scala vstoupila do nové sezóny Fideliem, jedinou operou od Ludwiga van Beethovena, v nastudování proslulého klavíristy a dirigenta Daniela Barenboima, dosavadního hudebního ředitele operního domu, který La Scalu na konci letošního roku opouští. Na zahajovací představení nové sezóny, které se považuje za vrchol italského kulturního roku, se sjely špičky italského veřejného života. Někteří za vstupenku zaplatili i 2000 eur. 

Zhruba tři stovky demonstrantů začaly po zahájení představení házet vejce a zápalné lahve na pořádkovou policii, která jim zabránila dostat do bezprostřední blízkosti historické budovy. Nepokoje vyvolaly změny v zákoníku práce, které by měly usnadnit propouštění. Účastníci protestu ale upozorňovali i na dodržování práva na bydlení poté, co úřady nechaly nedávno vyklidit několik squatů.