Vše nejlepší, Sire Simone!

19.1.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Rodák z Liverpoolu Simon Rattle vystudoval londýnskou Royal Academy of Music. V letech 1980 až 1998 vedl Birminghamský symfonický orchestr, který dostal na světovou úroveň, což mu přineslo velký respekt kolegů i veřejnosti. V roce 2002 se ujal Berlínské filharmonie. Dirigentský post, který je považován za nejprestižnější ve světě symfonické hudby, převzal po legendárním Claudiu Abbadovi. Do čela orchestru si jej vybrali v tajném hlasování sami jeho členové. 

V Česku Simon Rattle vystupoval již s Birminghamským symfonickým orchestrem v roce 1994 na Pražském jaru. S Berlínskými filharmoniky na festival přijel v roce 2011 i o dva roky později, kdy vystoupil i s manželkou Magdalenou Koženou. K Česku ho váží i vzpomínky z mládí, kdy si rád kupoval desky vážné hudby z produkce Supraphonu, a hlavně, kdy ho zásadně ovlivnil český dirigent Rafael Kubelík. 

Simon Rattle je držitelem řady ocenění, již v roce 1987 mu byl udělen Řád britského impéria. V roce 2012 získal Wolfovu cenu za umění a v témže roce vedl Londýnský symfonický orchestr na zahájení Letních olympijských her. Zasadil se také o vytvoření vzdělávacích projektů pro děti a mládež.

Simon Rattle je od roku 2008 ženatý s českou mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, mají spolu syny Jonáše a Miloše a dcerku Anežku. Z předchozího manželství má další dvě děti. Před nedávnem novinářům řekl, že chce s manželkou a dětmi žít v Berlíně i po skončení svého angažmá v roce 2018.