Vzpomínka na Zuzanu Růžičkovou

29.9.2017 / Zprávy / Martina Klausová

Ve věku 90 let zemřela ve středu 27. září v nemocnici v Praze po krátké vážné nemoci oceňovaná cembalistka a hudební pedagožka Zuzana Růžičková.  

Cembalistka světového renomé Zuzana Růžičková se zasloužila o prosazení tohoto nástroje na koncertních pódiích. Na svém kontě má úctyhodnou řadu nahrávek, mezi nimiž se vyjímá dvaatřicet alb s dílem Johana Sebastiana Bacha. Zuzana Růžičková byla držitelkou mezinárodních ocenění, ale také platinové desky Supraphonu. V roce 2003 obdržela od prezidenta republiky státní vyznamenání za zásluhy o stát. Je první nositelkou ocenění Granátové hvězdy za trvalé obohacení národní kultury. Stala se úspěšnou profesorkou, která vychovala generace dalších interpretů a v lednu 2017 oslavila 90. narozeniny. 

V sobotu 30. září si na Classic Praha připomeneme tuto obdivuhodnou dámu v mimořádné repríze pořadu Hudba v miléniu, který s ní natočil Marek Šulc v létě t.r.. Hudba v miléniu se Zuzanou Růžičkovou začíná v 19 hodin.

V pořadu nechybí hudba J. S. Bacha – nahrávky jeho cembalového díla pořídila Zuzana Růžičková v letech 1965 – 75 pro firmu Erato a nyní je v kompletu 20 CD vydalo nakladatelství Warner-Classics.