Zemřel barytonista René Tuček

28.8.2017 / Zprávy / Marek Šulc
V sobotu 26. 8. 2017 zemřel dlouholetý sólista Opery Národního divadla v Praze a pedagog AMU.

René Tuček studoval zpěv soukromě u profesorky M. Gärtnerové a současně absolvoval úspěšně konkurz do sboru plzeňské opery. Ve svých studiích potom pokračoval v Praze u profesorů Z. Otavy a J. Berlíka. Krátce působil v Českých Budějovicích, od r. 1960 v Brně, kde rychle vyzrál, takže mu byly přidělovány významné role českého i světového repertoáru. Pěvecky se dále zdokonaloval u F. A. Schuche-Toviniho ve Vídni. V roce 1971 se stal sólistou opery ND.
Všechny svoje role vytvářel s úsilím o spojení pěvecké a herecké složky. Jeho bohatý repertoár zahrnoval jak úlohy českých oper (Radovan a Přemysl v Libuši, Vladislav v Daliborovi, Kalina v Tajemství, Tausendmark v Braniborech v Čechách), tak světových (Andrej Bolkonskij v opeře Vojna a mír, Oněgin, Figaro v Lazebníku sevillském, doktor Malatesta v Donu Pasqualovi, Germont, Rigoletto, Scarpia, hrabě Almaviva a řada dalších).
Často vystupoval v zahraničí (Německo, Itálie, Španělsko a Rakousko), spolupracoval s rozhlasem, televizí a gramofonovými firmami. Byl i vynikajícím interpretem písní.
Řadu let vyučoval na AMU. Mezi jeho žáky patřili například Alžběta Poláčková, Richard Haan, Martin Bárta, Josef Moravec, Jiří Hájek, Pavel Vančura, Eliška Weissová nebo Anna Klamo. V roce 2012 získal cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství.