Zemřela Eva Děpoltová

17.7.2017 / Zprávy / Martina Klausová

Ve věku 71 let zemřela operní pěvkyně Eva Děpoltová, sólistka Národního divadla, která svým hlasem okouzlovala i na zahraničních scénách. 

Eva Děpoltová studovala na pražské AMU u profesorky Zděňky Zikové. Už v době studií vystupovala nejen na mimopražských scénách, ale i v Národním divadle.
Během působení v Ostravě a ve Slovenském národním divadle Eva Děpoltová vytvořila řadu  významných rolí světového i českého repertoáru, které jí brzy otevřely cestu na zahraniční scény. Hostovala v Německu, v Istanbulu a Teheránu. S Peterem Dvorským zazářila v Prodané nevěstě.
Sólistkou opery Národního divadla v Praze byla Eva Děpoltová od roku 1979 a působila zde do 31. prosince 2004. Svůj repertoár zde obohatila zejména o Manon Lescaut, Hraběnku ve Figarově svatbě, Beethovenovu Leonoru, Smetanovu Anežku a Krasavu. Jako host České filharmonie vystupovala na řadě koncertů doma i v zahraničí, a to v Rakousku, Švýcarsku, Francii, Itálii či v Japonsku.
Eva Děpoltová spolupracovala i s rozhlasem a televizí. Podílela se na řadě kompletních operních nahrávek, jako např. Šárka, Dalibor, Libuše, Hubička, Lucerna, Don Giovanni či Řecké pašije. Nahrávka operyBedřicha Martinů Hry o Marii, v níž Eva Děpoltová ztvárnila roli Pascaliny, získala Prix Caecilia, jednu z mála cen, které Union de la Presse udělil nejvýznamnějším gramofonovým nahrávkám roku 1985.