Vzpomínka na Jamese Hornera

Hudba stříbrného plátna

Na začátku tohoto týdne přinesla média smutnou zprávu, že tragicky zahynul při leteckém neštěstí slavný americký skladatel filmové hudby James Horner.

James Roy Horner se narodil 14. srpna roku 1953 v Los Angeles do rodiny rakouských přistěhovalců. Jeho otcem byl rodák z českých Holic Harry Horner, který v Hollywoodu pracoval mj. jako režisér. 

Na piano začal James hrát ve svých pěti letech. Raná léta strávil v Londýně, kde navštěvoval hudební konzervatoř. Střední školu vystudoval v arizonské Sedoně a následně studoval hudbu na Jihokalifornské univerzitě, jíž ukončil bakalářem. Studia nakonec završil ziskem doktorátu z hudební kompozice a teorie na Kalifornské univerzitě. Koncem sedmdesátých let skládal hudbu ke studentským filmům pro Americký filmový institut.

Ve filmovém světě debutoval roku 1979 hudbou k filmu THE LADY IN RED, poté pracoval na sci-fi snímku BATTLE BEYOND THE STARS (1980) v produkci notorického béčkaře Rogera Cormana. Jeho hudby si posléze všiml i Hollywood, což mu otevřelo cestu ke druhému filmovému STAR TREKU (1982). Sci-fi žánru zůstával věrný, ohudebnil snímky PLANETA KRULL (1983), třetí STAR TREK (1984), ZÁMOTEK (1985) a konečně i Cameronovy VETŘELCE (1986), za něž získal svou první Oscarovou nominaci. Ze stejného roku pochází i animovaný AMERICKÝ OCÁSEK, který si vysloužil nominaci za nejlepší píseň. James Horner jí sdílel s Barrym Mannem a Cynthií Weil. Další Oscarové nominace obdržel mj. za HŘIŠTĚ SNŮ (1989), APOLLO 13 a STATEČNÉ SRDCE (oboje 1995), nebo třeba za ČISTOU DUŠI (2001), navíc si odnesl řádku nominací na Zlatý glób či cenu Grammy.
Za soundtrack k další Cameronově sci-fi AVATAR (2009) byl opět nominován na Oscara, dva Zlaté glóby, dvě ceny Grammy a cenu BAFTA. Vzhledem k tomu, že za TITANIC (1997) dva Oscary dokonce získal, dá se jeho spolupráce s Jamesem Cameronem označit přinejmenším za úspěšnou. Soundtrack k Titanicu se navíc stal nejprodávanějším v historii, nehledě na to, že Titanic a Avatar byly ve své době nejvýdělečnější filmy všech dob. James Horner častěji spolupracoval také s Ronem Howardem či Melem Gibsonem.
Zajímavostí je, že sám sebe nepovažuje za dobrého pianistu, ačkoliv na piano hrál už v raném dětství a studoval ho. Jeho tvorbu ovlivnili skladatelé Jerry Goldsmith a John Williams. Rád používá chorály a prvky keltské hudby. Různé skladby z Hornerových soundtracků bývají používány jako hudební podklad pro trailery k jiným filmům (k traileru Zemeckisova Trosečníka byla například použita hudba ze Statečného srdce).

Právě tomuto skladateli a jeho tvorbě se tedy bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna v neděli 28. června. Premiéra pořadu je připravena na 13:00, reprízy na 19:00 a 22:00.
Podcast