Árie nad indiánskou řekou

Slavná auditoria

Tentokrát nás Jiří Vejvoda pozve do míst, kde kultura žila a dosud žije v odlišných souvislostech než u nás. A z jeho vyprávění zřetelně vyplynou rozdíly mezi takzvaně Starým a Novým světem neboli, v tomto případě, mezi Evropou a Severní Amerikou.

Zatímco roku 1600 se během medicejských oslav ve Florencii patrně poprvé provozovala opera, územím  dnešního amerického hlavního města Washingtonu se tehdy ještě proháněli – s šípy u pasu a čelenkou na hlavě – příslušníci indiánského kmene Algonquinů. Když pak George Washington roku 1790 rozhodl, že právě tady vyroste budoucí  metropole Spojených států amerických, vydával u nás už Kramerius noviny a ve Vídni zemřel jeden z nejvýznamnějších mecenášů umění obecně a hudby zvlášť, polní maršál kníže Esterházy. A prakticky ve chvíli, kdy jej na onen svět následoval i jeho vyvolenec Joseph Haydn, se ve Washingtonu teprve začala rýsovat stavba Bílého domu, jež byla dokončena roku 1811. Jak vidno, zatímco do té doby Amerika bojovala o svou civilizační tvář, Evropa ji na poli kultury předstihovala o mnoho koňských délek. Jakoby symbolicky se ovšem začala situace obracet počátkem minulého století. Psal se rok 1919, když bylo založeno Washingtonské sdružení pro národní operu; ve stejnou dobu italský básník d´Annunzio dobýval se zbraní v ruce Fiume čili Rijeku. Evropa začala válčit, Amerika se mnohostranně rozvíjela.

A tak vznikl roku 1971 i washingtonský multikulturní areál, který byl pojmenován na počest zavražděného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Kromě jiných jevištních forem se tam pěstuje také opera – a to na úrovni, o kterou už léta pečlivě dbá velmi respektovaný ředitel. Není jím nikdo jiný než tenorista, dirigent a múzický manažer Plácido Domingo.

Premiéra dalšího dílu pořadu Slavná auditoria je připraven na pondělí 13. listopadu v 19:00, reprízy uslyšíte ve čtvrtek 16.11. ve 22:00 a sobotu 18.11. v 10:00. 
Podcast