Než vzlétl Zlatý Anděl

Slavná auditoria

Kousek od místa, odkud ještě v loňském roce vysílalo Radio Classic Praha, k sobě přitahuje pozornost kolemjdoucích dům zvaný Zlatý anděl. Jeho jméno připomíná, že tu byla v 19. století stejnojmenná lékárna s pozlacenou sochou anděla nad vchodem. Andělská silueta, tvořená 150 milióny drobných bodů z průsvitné fólie, zdobí i plášť nové stavby. A spolu s ní také zlomky textů, jimiž vzdali hold Praze různí spisovatelé – Guillame Appolinaire, Reiner Maria Rilke, Franz Kafka či Jiří Orten. Slavný francouzský architekt Jean Nouvel, který je autorem návrhu této stavby, tak do jejího vzhledu obtiskl svůj osvědčený přístup k tvorbě. Používá moderní, někdy velmi odvážné postupy, ale zároveň ctí dějiny a souvislosti.

Další pořad Jiřího Vejvoda Slavná auditoria nás zavede do francouzského Lyonu. A jak spolu souvisí tato dvě místa ?

Pojítkem je časová souslednost i samotný architekt. Celých osm let probíhala v druhém nejvýznamnějším městě Francie zásadní přestavba tamního operního domu z první poloviny devatenáctého století. Začala roku 1985, dokončena byla ve třiadevadesátém. A hned o rok později se Jean Nouvel na čele svého ateliéru o 140 zaměstnancích dává do práce na pražském Zlatém andělu, jehož vznik je ohraničen lety 1994 až 2000. Lze tedy po právu konstatovat, že lyonské „operní nádraží“, jak někteří poťouchle překřtili nový vzhled tamního Nouvelova díla, spatřilo světlo světa před tím, než v Praze na Smíchově vzlétl Zlatý Anděl. Místo křídel má Opera v Lyonu na střeše původní budovy provokativní nástavbu, která však umožňuje dříve netušenou šíři dramaturgického záběru. Nyní lze totiž ve výrazně zvětšeném prostoru lyonské opery provozovat nejen tradiční repertoár, jakým je třeba Verdiho Mackbeth nebo Mozartova Kouzelná flétna, ale i řadu nápaditých experimentů.

Premiéra pořadu, která nás zavede do lyonské opery, je připravena na pondělí 30. července v 19:00, reprízy na čtvrtek 2.8. ve 22:00 a sobotu 4.8. v 10:00.
Podcast