Pěvkyně Klementina Kalašová a její muži

Slavná auditoria

„Jak proroku, pod pouště nebem / jenž v modlitbách trávil svůj čas / se zjevil černý havran s chlebem / tak bolest navštěvuje nás...“ Tímto čtyřverším začíná báseň, kterou napsal Jaroslav Vrchlický roku 1889 a nazval podle ní i celou sbírku. Jmenuje se E morta. Proč ?

Odpověď vám dá hudební publicista Jiří Vejvoda v dalším díle pořadu Slavná auditoria, který je věnován zapomenuté Češce, jejíž příběh by mohl být dobrodružným románem anebo napínavým filmem – pěvkyni Klementině Kalašové a mužům, kteří její život přímo či nepřímo lemovali. Bylo jí pouhých devětatřicet, když se v Brazílii, kde slavila úžasný úspěch, nakazila žlutou zimnicí a daleko od domova zemřela. Tři měsíce čekal Jaroslav Vrchlický, který – tak jako Julius Zeyer a další češti umělci – patřil k jejím obdivovatelům, marně alespoň na pár řádek, kterými by odpověděla na jeho dopis. Pak přes moře dorazila obálka. Ovšem nikoli od Kalašové. Poštou se mu vrátilo to, co poslal, neotevřené; zato s razítkem Adresát neznámý. E morta.

Premiéra tohoto dílu pořadu Slavná auditora je připravena na pondělí 8. ledna v 19:00, reprízy na čtvrtek 11.1. ve 22:00 a sobotu 13.1. v 10:00.
Podcast