Dirigent Tomáš Netopil

13.9.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová

V dalším díle pořadu Dobyli svět se Jiří Hlaváč a Jiří Besser budou věnovat umělecké kariéře dirigenta Tomáše Netopila.

Tomáš Netopil studoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dirigování na pražské AMU pod vedením J. Bělohlávka, R. Elišky a F. Vajnara. U J. Kuchinky a P. Pokorného dále studoval operní dirigování a u J. Chvály a L. Mátla sbormistrovství. Vzdělání si rozšířil na Královské akademii ve Stockholmu pod vedením Jormy Panuly. V roce 2002 zvítězil v prvním ročníku dirigentské soutěže Sira George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem.
V sezoně 2004/2005 nastudoval v janovském Teatro Carlo Felice inscenaci Mozartovy opery Cosi fan tutte. V turínském Teatro Regio dirigoval Mozartův Únos ze serailu a v benátském Teatro La Fenice další Mozartovu operu Lucio Silla, s níž hostoval v roce 2006 i na salcburském festivalu. Mezi jeho další produkce patřila Beethovenova opera Fidelio v Teatro San Carlo v Neapoli a Mozartova Figarova svatba v Janově. V Bayerische Staatsoper v Mnichově debutoval operou Doktor Faust Ferruccia Busoniho. V salcburském Grosses Festspielhaus provedl v roce 2004 se Slovenskou filharmonií Dvořákovu kantátu Stabat Mater. V České republice účinkoval např. na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a spolupracoval s předními symfonickými tělesy. 
V zahraničí hostuje u Tonhalle Orchester Zürich, London Philharmonic Orchestra, Orchestra Filarmonica della Scala, Israel Philharmonic Orchestra, Oslo Philharmonic Orchestra, Staatskapelle Dresden, Royal Stockholm Philharmonic, Orchestre National de Lille, Orchestre National de Montpellier, BBC Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo, Accademia Santa Cecilia Roma ad. Na podzimních koncertech 2010 Berlínské filharmonie, které měl původně řídit Charles Mackerras, zastoupil zesnulého umělce.
Publikum pražského Národního divadla vřele ocenilo jeho kvality mj. na koncertech k výročí Mozartova narození v lednu 2008 a 2009. V sezoně 2008/2009 se ve Zlaté kapličce představil poprvé i jako operní dirigent, a to v Mozartově opeře La finta giardiniera. 

Premiéra pořadu je připravena na pátek 14. září v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 16.9. v 9:00 a ve středu 19.9. ve 22:00.