Pěvkyně Libuše Domanínská

14.9.2017 / Dobyli svět / Martina Klausová
V dalším díle pořadu Dobyli svět se Jiří Hlaváč a Jiří Besser budou věnovat významné české sopranistce Libuši Domanínské.

Domanín je malá obec uprostřed moravského Slovácka poblíž Bzence. Obklopují ji vinohrady, ostatně vinné hrozny zdobí i domanínský znak a prapor. Obec má 1064 obyvatel, ale jen jeden, respektive jedna z nich proslavila Domanín po celém světě. A to tím, že si jeho jméno vzala za své - pěvkyně Libuše Domanínská.

Operní pěvkyně Libuše Domanínská se ovšem v Domaníně nenarodila, pocházeli odtud její rodiče a ona sama zde strávila léta dětství a mládí. Narodila se v Králově Poli, na brněnské konzervatoři vystudovala operní zpěv a v brněnském Státním divadle začínala svou hvězdnou operní dráhu, než se v roce 1955 stala sólistkou opery pražského Národního divadla, jemuž zůstala věrná až do důchodového věku.
Libuše Domanínská se jmenovala za svobodna Klobásková, vdaná Vyčichlová - ani jedno z jmen se na stránkách plakátů příliš nevyjímalo a dnes nikomu mnoho neřekne. Zato Domanínská, to si hned každý milovník opery vybaví slavné postavy, především z Janáčkových oper - JenůfuKáťu Kabanovou, Lišáka z Bystroušky, Aljeju z opery Z mrtvého domu. Ale taky Dvořákovu Káču, Smetanovu Mařenku, Jitku, Vendulku, Krasavu i Libuši, v nichž Libuše Domanínská uplatnila svůj krásný tvárný soprán i vřelý pěvecký a herecký projev.
Premiéra pořadu je připravena na pátek 15. září v 19:00. Reprízy jsou připraveny na neděli 17.9. v 9:00 a středu 20.9. ve 22:00.

DomanínskáDomanínská