Pokračovatelé slavné české kvartetní tradice

6.12.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová

Stamicovo kvarteto vzniklo v roce 1985, a protože oba houslisté původního obsazení – Bohuslav Matoušek a Josef Kekula - z Havlíčkova Brodu, do názvu nového kvartetu zvolili tamějšího rodáka Jana Václava Stamice.

Těžiště práce tělesa tvoří samozřejmě smyčcové kvartety českých a světových autorů. V poslední době se ovšem soubor zaměřuje i na další díla komorní hudby a ke spolupráci zve významné osobnosti a soubory z celého světa.

Soubor získal několik významných ocenění, např. výroční cenu Českého spolku pro komorní hudbu, Grand Prix du Disque de l¨Academie Charles Cros Paris za nahrávku smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka a za nahrávku kvintetů Bohuslava Martinů, Zlatou ladičku časopisu Diapasson za nahrávku Dvořákových kvintetů, Cenu České hudební rady za natočení a kompletní provedení kvartetů Aloise Háby na Pražském jaru v roce 1998, prvenství ve srovnávací anketě nahrávek smyčcových kvartetů Leoše Janáčka britského časopisu Gramophone.

V dalším díle pořadu Dobyli svět, který moderují Jiří Hlaváč a Jiří Besser zazní v podání Stamicova kvarteta hudba Antonína Dvořáka, Antonína Rejchy a Franze Schuberta.

Premiéra je připravena na pátek 7. prosince v 19:00, reprízy na neděli 9. 12. v 9:00 a ve středu 12. 12. ve 22:00.