Světově proslulá pěvkyně Gabriela Beňačková

1.3.2018 / Dobyli svět / Martina Klausová
Gabriela Beňačková je světově proslulou slovenskou sopranistkou s českým občanstvím.

Od roku 1970 působila jako sólistka Národního divadla v Praze, kde zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru. Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku. Velkých úspěchů dosáhla též v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách (Salzburg, Kolín nad Rýnem). Nahrála řadu vlastních operních kompletů a byla sólistkou na mnoha nahrávkách vokálně-symfonického repertoáru, který také prezentovala koncertně.

Je pravděpodobně nejslavnější představitelkou Janáčkovy Jenůfy a Káti Kabanové. V těchto jejích vrcholných umělecké rolích se představila prakticky po celém světě. Její stříbrný soprán dokonale plného zabarvení, lehkost a přesvědčivost přednesu si získal mnoho obdivovatelů. Šíře jejího repertoáru je neobvyklá, pouze jednou však zpívala roli Libuše ve stejnojmenné Smetanově opeře a to v roce 1983 při znovuotevření budovy Národního divadla v Praze. Nezapomenutelné je propůjčení jejího hlasu postavě Emy Destinnové (hrála ji Božidara Turzonovová) v životopisném filmu Božská Ema.

A právě Gabriele Beňačkové je věnován další díl pořadu Dobyli svět Jiřího Hlaváče Jiřího Bessera. Premiéra pořadu je připravena na pátek 2. března v 19 hodin. Reprízy si poslechněte v neděli 4.3. v 9:00 a ve středu 7.3. ve 22:00.

Gabrielu Beňačkovou ovšem máme výjimečnou příležitost v těchto dnech vidět a slyšet i živě. Tato legenda světové opery totiž vystoupí 5. března v Obecním domě v Praze za doprovodu Českého národního symfonického orchestru, který slaví 25 let své existence, a představí i dva své svěřence - Ester Pavlů a Jakuba Pustinu.