Alan Rickman

6.2.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Herec Alan Rickman začal ve filmu jako šéf teroristů Hans Gruber ve Smrtonosné pasti z roku 1988 a k jeho nejpopulárnějším filmovým postavám patří profesor Snape s havraními ze ságy o Harry Potterovi.
Alan Rickman byl ovšem těžko uchopitelný muž. Nerad o sobě cokoli prozrazoval, nerad dával interview a o jeho soukromém životě a zvycích se vědělo jen velmi málo. Sám sebe tento uhlazený zloduch filmového plátna nazýval snílkem. „Můžete hrát pravdivě, nebo můžete lhát. Můžete o sobě na jevišti něco odhalit, nebo se můžete skrývat. A podle toho pak divák ve vaší postavě objeví něco ze sebe samého, nebo neobjeví,“ říkal Alan Rickman.
Největší popularitu mu přinesla bezesporu role učitele lektvarů s přísným výrazem, bledou tváří a černými vlasy v úspěšných filmových adaptacích Harryho Pottera. Spisovatelka J. K. Rowling měla jasné podmínky pro herecké obsazení prvního z příběhů Harry Potter a kámen mudrců, ale dnes asi nikdo nepochybuje, že fanoušci Harryho Pottera získali jedinečného Severuse Snapea, když roli odmítnul Tim Roth a získal Alan Rickman. Přitom herec o přijetí úlohy v pohádkové sérii docela uvažoval a skoro se musel nechat prosit, nicméně přiznal: „mám bezpočet synovců a mí přátelé mají děti. Byli nadšeni a chtěli, abych tu roli přijal.“
Výjimečným způsobem se mu dařilo mást i vzhledem. Přesto, že hrál samé záporné postavy, se Alan Rickman už v polovině devadesátých let objevoval v anketách nejpřitažlivějších hvězd podle magazínu Empire. 

Alan Rickman zemřel v lednu 2016 v věku 69 let. A právě tomuto herci a soundtrackům z jeho nejslavnějších filmů se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna.
Premiéra je připravena na středu 7. února v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 11.2. v 11:00 a v pondělí 12.2. ve 22:00.