Dario Marianelli a jeho filmová hudba

10.4.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

 

V dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna se Nikola Bojčev zaměří na hudbu italského skladatele filmové hudby Daria Marianelliho.

Dario Marianelli se narodil 21.6.1963 v Pise, v Itálii. Na piáno poprvé zahrál již v šesti letech, kdy také zpíval v chlapeckém sboru. Snažení mu vydrželo osm let. Jeikož v Pise nebyla žádná škola, na které by se dala studovat hudba, Marianelli se rozhodl studovat piano soukromě v Pise a zkoušky skládal jako dálkový student konzervatoře v okolních městech - Florencii, Livorně a Lucce. Během studií také chodil k soukromému učiteli komponování, kde podle svých slov strávil sedm let kontrapunktováním. Po studiích se vydal do Anglie, kde začal navštěvovat postgraduální kurz komponování na Guildhall School of Music and Drama. Školní stipendia mu umožnila aby se podíval do Německa a seznámil se s evropskou filmovou hudbou.
Svou profesionální kariéru začal alternativním divadlem v Londýně. V roce 1994 složil hudbu ke svému prvnímu filmu, AILSE. Od té doby složil hudbu k takovým filmům jako je VÁLEČNÍK, PÝCHA A PŘEDSUDEK, V JAKO VENDETA, VŠICHNI JSOU V POHODĚ a k nejnovějšímu zpracování klasického románu JANA EYEROVÁ. Vyhrál Oscara za film POKÁNÍ, za PÝCHU A PŘEDSUDEK byl nominován.

Premiéra pořadu je připravena na neděli 12. dubna ve 13:00. reprízy si můžete poslechnout tentýž den v 19:00 a ve 22:00.