Dobytí ráje, Jurský park, Čelisti, Schindlerův seznam...

18.12.2014 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Už 40 let trvá pracovní partnerství režiséra Stevena Spielberga a skladatele Johna Williamse. Dobytí ráje, Jurský park, Čelisti, Schindlerův seznam...právě o těchto snímcích z jejich společné tvůrčí dílny bude mluvit ve svém pořadu Hudba stříbrného plátna v neděli 21.12. Nikola Bojčev. Premiéra pořadu je připravena na 13:00, reprízy na 19:00 a 22:00.

Americký hudební skladatele John Towner Williams složil hudbu k více než stovce filmů, získal celou řadu ocenění. Do roku 2006 byl 45krát nominován na Oscara a pětkrát ho získal. Skládá filmovou hudbu především pro dobrodružné a fantastické filmy- kromě zmiňovaných je to např. Harry Potter, Hvězdné války, Al - umělá inteligence, Válka světů, filmy s Indiana Jonesem. 

Stevena Spielberg na sebe poprvé pozornost filmem Čelisti z roku 1975, na němž se podílel jako producent, Mezi jeho další úspěšné filmy patří například série filmů s Indiana Jonesem, série Jurksý park, Blízká setkání třetího druhu a bezesporu E.T.Mimozemšťan, Oscara za nejlepší režii získal poprvé v roce 1994 za snímek Schindlerův seznam. Tento film také obdržel ocenění za nejlepší film. Dalšího Oscara obdržel za režii filmu Zachraňte vojína Ryana. Věnuje se i jiným odvětvím filmového průmyslu. Je úspěšným producentem a stal se zakladatelem společnosti DreamWorks.