Fantom opery, Mumie i Frankenstein

13.6.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Šílený skladatel touží udělat hvězdu opery z krásné sopranistky a pomstít se těm, kteří si přivlastnili jeho skladbu. Odvážný barytonista se snaží získat si přízeň sopranistky a vypátrat znetvořené monstrum. Fantom nemilosrdně likviduje všechny, co se staví proti jeho požadavkům.  Takový je děj slavného muzikálu Fantom opery Andrew Lloyd Webbera.
Jde o adaptaci stejnojmenného románu francouzského spisovatele Gastona Lerouxe, jenž poprvé vyšel v roce 1909. Světová premiéra muzikálu proběhla 27. září 1986 v Her Majesty's Theatre v Londýně, kde se uvádí dodnes. Jedná se o druhý nejdéle uváděný muzikál na světě, hned po světové jedničce Bídníci. Dva roky po světové premiéře se muzikál uvedl na Broadwayi, kde ho taktéž diváci mohou vidět i dnes a drží prvenství jako nejdéle uváděný titul Broadwaye. Divácké rekordy láme po celém světě, vidět ho totiž mohli diváci již více než v 25 zemích. Kromě mnoha hudebních nahrávek vzniklo i několik celovečerních filmových verzí muzikálu, z nichž ta z roku 2004 získal třia nominace na ceny Oscar. Nejznámějšími písněmi z muzikálu jsou ústřední duet The Phantom of the Opera, árie Fantoma Music of the Night, sborové Masquerade nebo romantický duet Christiny a Raula All I Ask Of You.

Nejen filmovému zpracování Fantoma opery, ale i dalším slavným snímkům s hororovými monstry, jako je Mumie či Frankenstein, se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 14. června 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 18.6. v 11:00 a v pondělí 19.6. ve 22:00.