Filmová tvorba Ridleyho Scotta

15.5.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Anglický filmový režisér Ridley Scott je absolventem prestižní londýnské Royal Academy of Art. Svou režisérskou kariéru zahájil v BBC, kde pracoval na některých populárních televizních pořadech, ale i na reklamách. Po třech letech založil svou vlastní společnost, RSA, která se brzy stala jednou z nejúspěšnějších komerčních produkčních společností v Evropě, později se přidaly kanceláře v New Yorku a Los Angeles. Během své kariéry Scott režíroval více než 2000 reklam, provokativní  reklamu Share the Fantasy pro Chanel No 5 a jeho orwellovskou reklamu na počítače Apple, která se sice vysílala pouze jednou během Super Bowlu v roce 1984, ale zůstává reklamním měřítkem kvality. Magazín Advertising Age tuto reklamu označil za nejlepší reklamu za posledních 50 let. Scottova reklamní práce také posbírala řadu ocenění na mnoha festivalech včetně Cannes a Benátek.

Scottovým režijním debutem byl snímek Soupeři z roku 1977, za který získal cenu v kategorii Nejlepší filmový debut na Filmovém festivalu v Cannes. Následoval sci-fi trhák Vetřelec. V roce 1982 Scott režíroval kultovní film Blade Runner s Harrisonem Fordem. Dále režíroval např. filmy Legenda s Tomem Cruisem; Ten, kdo mě hlídá; Černý déšť s Michaelem Douglasem a Andy Garciou; 1492: Dobytí ráje; Bílá smršť s Jeffem Bridgesem; G. I. Jane s Demi Mooreovou a Viggo Mortensenem; a velmi úspěšného Hannibala v hereckém podání Anthony Hopkinse s Julianne Mooreovou.
V roce 2003 byl Scott pasován na rytíře Řádu britského impéria za jeho přínos umění.

A právě filmům Ridleyho Scotta a soundtrackům z nich se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 16. května v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 18.5. v 11:00 a v pondělí 19.5. ve 22:00.