Hříšný tanec, Neúplatní, Predátor

10.1.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Víte, co mají společného filmové snímky Hříšný tanec, Neúplatní, či Predátor ? Všechny vznikly v roce 1987.

Píše se rok 1963. Beatles v USA ještě nejsou známí a diskotékám kralují latinsko-americké tance. Do letoviska horského hotelu přijíždí na prázdninový pobyt 17ti letá Frances, přezdívaná Baby, se sestrou Lisou a rodiči. V hotele se tancuje úplně jiný tanec než na jaký je Baby jako děvče ze "slušné rodiny" zvyklá - tzv. dirty dancing (hříšný tanec). Baby se seznámí s tanečním instruktorem Johnym a prožije nejen svou první lásku, ale i proměnu z ošklivého kačátka v mladou sebevědomou ženu. Hudbu k filmu Hříšný tanec napsal John Morris.

Americké drama Neúplatní popisuje nelítostnou válka s gangstery a vzniklo na motivy skutečných událostí. V roce 1920 vstoupil ve Spojených státech v platnost tzv. Volstedův zákon, který zakazoval prodej, výrobu a distribuci alkoholických nápojů. Začala éra tzv. prohibice, která trvala až do roku 1933 a kterou si dodnes spojujeme především s rozmachem zločineckých gangů, jež si z dobře míněného zákazu udělaly výnosný obchod. Asi nejznámější kapitolou amerických dějin té doby je úspěšný boj zvláštního zmocněnce ministerstva financí Eliota Nesse, který ve spolupráci s chicagskou policií učinil přítrž nezákonnému obchodu lihovinami, jenž byl v rukou Al Caponeovy organizace. Pod hudbou je podepsán Ennio Morricone.

Akční americký sci-fi snímek Predátor začíná situací, kdy v džungli přistane kosmická loď, na jejíž palubě je dokonale vybavený mimozemský nimrod. Lovnou zvěří se pro něj stávají nejen dravci obývající džungli, ale také lidé. Oddíl pod vedením zkušeného majora Dutche Schaefera je vysazen na nepřátelském území, kde má uprostřed džungle vysvobodit několik amerických vojáků ze zajetí partyzánů. Po úspěšně provedené akci se však američtí vojáci musí utkat s daleko tajemnějším a nebezpečnějším nepřítelem. Džungle se mění v past, z níž není úniku a američtí hrdinové poprvé v životě poznávají, co je to strach. Film hudbou opatřil Alan Silvestri.

A právě trojici těchto filmů a především soundtrackům z nich se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 11. ledna 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 15.1. v 11:00 a v pondělí 16.1. ve 22:00.