Hudební skvosty génia Vangelise

19.1.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Evangelos Odysseas Papathanassiou neboli Vangelis se narodil 29. března 1943 nedaleko města Volos v Řecku. Odmalička rád hrál na klavír a improvizoval. Profesionální hudební vedení však odmítl; později uvedl, že výuku hudby považuje za omezující. V šedesátých letech byl klávesistou školní skupiny The Forminx a když se na konci dekády ocitl v Paříži, založil se zpěvákem Demisem Roussosem a bubeníkem Loukasem Siderasem skupinu Aphrodite's Child, která vydala několik úspěšných singlů, avšak rozpadla se po vydání kontroverzního alba "666".

Vangelisovou doménou byly vždy syntezátory všech typů. Jeho progresivní alba "Heaven and Hell", "Albedo 0.39", "Spiral" nebo "Direct" patří k milníkům elektronické scény. Pověstná je též jeho spolupráce s britským zpěvákem Jonem Andersonem, z níž vzešla čtyři studiová alba. Z filmového hlediska jsou pro nás však zásadní jeho soundtracky. Prvním je nevydaná hudba k řecké situační komedii 5 000 PSEMMATA (1967). V roce 1970 pak zkomponoval hudbu k erotickému filmu Henryho Chapiera SEX POWER. Soundtrack tohoto filmu je nejstarší dlouhotrvající nahrávkou vydanou pod Vangelisovým jménem a pro svou vzácnost je vyhledávanou položkou sběratelů.

Tvorbě tohoto výjimečného skladatele filmové hudby se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 20. ledna v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 24.1. v 11:00 a v pondělí 25.1. ve 22:00.