Idiana Jones na Classic Praha

5.7.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Indiana Jones je fiktivní postava z filmové tetralogie George Lucase a Stevena Spielberga. Ve filmech hrál tuto postavu Harrison Ford.

Indiana Jones je archeolog s kloboukem a bičem, a také přehnaným strachem z hadů stvořený podle komiksových hrdinů, o kterých Lucas i Spielberg rádi četli v dětství. Poprvé o tomto projektu diskutovali na Havaji v době vydání prvního filmu z cyklu Hvězdné války. Spielberg řekl Lucasovi, jak moc si přál režírovat film o Jamesi Bondovi, ale Lucas odpověděl, že má něco ještě lepšího.

Autorem hudby ke snímků o Indiana Jonesovi je John Williams.

John Towner Williams se narodil 8.února 1932 ve státě New York matce Esther a jazzovému bubeníkovi Johnovi. V roce 1948 se s celou rodinou přestěhoval do Los Angeles, kde získal vzdělání na North Hollywood High School. Po vystudování této střední školy se dostal na Kalifornskou univerzitu a jeho mentorem se stal hudební skladatel Mario Castelnuovo-Tedesco. V roce 1952 vstoupil do leteckých sil USA, kde dirigoval kapelu této organizace.
V roce 1955 své působení v armádě ukončil, přestěhoval se do New Yorku a začal navštěvovat nejznámnější hudební školu Julliard School, kde se učil především hudbě klavírní. Během tohoto studia hrál na piáno v několika jazzových kapelách a studiových orchestrech. Po studiu na Julliardu se přestěhoval do Los Angeles, kde začal pracovat jako orchestrátor ve filmových studiích. Současně zde také hrál v některých případech na klavír. Během tohoto působení spolupracoval například se skladateli Alfredem Newmanem a Jerrym Goldsmithem.

Doposud získal celkem 5 Oscarů, 3 Emmy, 4 Zlaté Glóby a 21 cen Grammy. Je považován za předního amerického hudebního skladatele a čestným členem národního spolku "Kappa Kappa Psi" sdružující hudebníky USA. V roce 2000 byl uveden do Hollywood Bowl Hall of Fame a v roce 2004 obdržel ocenění Kennedyho střediska

A právě hudbě k filmům o Indiana Jonesovi se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 6. července v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 10.7. ve 22:00 a v pondělí 11.7. ve 22:00.