Jóhann Jóhannsson

13.2.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
„Mým ideálem je hudba, v níž se elektronické a akustické tóny snoubí v dokonalé harmonii." To jsou slova islandského skladatele filmové hudby Jóhanna Jóhannssona, který nečekaně zemřel 9. února 2018.

Jóhann Jóhannsson byl jednou z nejvýraznějších postav současné islandské hudební scény. Tento skladatel, multiinstrumentalista, který je mnohými označován za hudebního vizionáře, se narodil 19. 9. 1969 v Reykjavíku, na jehož předměstí poté vyrůstal. Jóhannsson se začal učit hře na trombón a na klavír, když mu bylo 11 let, ale na střední škole hudbu na čas opustil, neboť mu nevyhovoval akademický přístup. Pokračoval ve studiu na univerzitě, kde se věnoval literatuře a cizím jazykům, a od svých 18 let téměř deset let strávil působením v indie rockových kapelách. Tam začal experimentovat s vlastními kompozicemi a hledat způsoby, jak překonávat žánrové hranice.

Umělecká komunita v Reykjavíku nebyla početná a spolupráce mezi umělci z různých sfér tak byla běžná. Jóhannsson stál v roce 1999 u zrodu uměleckého uskupení Kitchen Motors, které si kladlo za cíl takovou spolupráci podporovat. Zájem Jóhanna Jóhannsona o modulární syntezátory a historické elektronické hudební nástroje dal v témže roce vzniknout projektu Apparat Organ Quartett, hudebnímu uskupení, které vytvořil spolu s třemi dalšími klávesovými nadšenci. Jeho členem byl až do roku 2012 a pod jeho hlavičkou vyšla dvě alba.

První sólové album Englabörn, vydané v roce 2002, přineslo řadu hudebních miniatur, v podání smyčcového kvarteta obohaceného elektronickými prvky, perkusemi a klávesami. Virthulegu Forsetar, vydané o dva roky později, již bylo mnohem rozsáhlejším dílem, kombinujícím žestě, varhany, klávesy a nezbytnou elektroniku do zajímavého celku, se záměrem uvést jej v kostele Hallgrimskirkja v Reykjavíku, kde bylo album i nahráno.

V oblasti filmové má na svém kontě celou řadu neotřelých soundtracků; za hudbu k filmu Teorie všeho režiséra Jamese Marshe získal Zlatý Glóbus.

Další projekty Jóhanna Jóhannssona v oblasti filmové hudby připomene Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 14. února v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 18.2. v 11:00 a v pondělí 19.2. ve 22:00.