John Debney a jeho filmová hudba

3.7.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Americký filmový skladatel John C. Debney se narodil 18. srpna 1956 v Burbanku, Kalifornie. Syn producenta studia Disney Louise Debneyho se v šesti letech začal učit hrát na kytaru. K prvním krůčkům v oblasti filmové hudby jej navedl otec. V průběhu dospívání působil v rokenrolové kapele. Kromě hraní na kytaru a klavír experimentoval také s violoncellem, saxofonem a profesionálním zpěvem. V roce 1979 promoval na California Institute of Arts z hudební kompozice a ihned dostal práci u Disneyho. Po třech letech odešel na volnou nohu a pracoval pro TV skladatele Mikea Posta. 

Vlastní skladatelskou kariéru začal v televizi, za ranou televizní hudbu získal tři ceny Emmy (mj. MLADÍ JEZDCI – 1989). Od počátku 90. let skládal pro nezávislé filmy a atrakce v Disneylandu. Prvním celovečerním filmem byla komedie HOKUS POKUS (1993). Své dobré jméno si vybudoval na „Star Trek" žánru, velké uznání kritiky mu přinesla hudba k filmu OSTROV HRDLOŘEZŮ (1995). Debneyho specialita tkví v tom, že zvládá skládat hudbu k rozdílným žánrům, od dětského po dobrodružný, akční, komedie, animované, rozsáhlé epické, včetně jejich subžánrů. Mezníkem v jeho tvorbě se stal kasovní trhák Mela Gibsona UMUČENÍ KRISTA (2004), čímž pokořil Hollywood a dobyl zbytek světa. Emocionální hudba k filmu spojila diváky a posluchače a zároveň nadchla Akademiky (nominace na Oscara 2005 za originální filmové skóre). Soundtrack okamžitě vystřelil na první pozici v žebříčku Billboardu. V rámci čerstvého úspěchu vystoupil se Symfonií Umučení Krista v Římě, kde sklidil 15 minutový bouřlivý potlesk a svět mu padl definitivně k nohám. Doposud je hudebně podepsán pod více jak 100 filmů. K poslednímu patří mysteriózní thriller ALEX CROSS (2012).

Právě tomuto skladateli a jeho tvorbě se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna v neděli 3. července. Premiéra pořadu je připraven na 13:00, reprízy na 19:00 a 22:00.