Kultovní snímek Star Trek slaví 35 let.

19.11.2014 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

V polovině 70. let 23. století se odehrává děj filmu Star Trek. Jeho začátek je určen hvězdným datem 710.2. Monitorovací stanice Hvězdné flotily Epsilon IX zjišťuje nepřátelskou sílu skrytou v obrovském energetickém oblaku, která míří vesmírem k Zemi. Cestou zničí tři klingtonské válečné lodě i samotnou stanici. Na Zemi podstupuje hvězdná loď USS Enterprise kompletní, rok a půl trvající přestavbu a modernizaci a její dřívější kapitán James T. Kirk působí po povýšení na kontradmirála na velitelství Hvězdné flotily v San Franciscu jako náčelník operačního oddělení. Protože v okolí se nenachází žádná jiná dostupná loď, vyšle Flotila k blížícímu se objektu Enterprise, jež je téměř dokončená vyjma zkoušek nových systémů, které by tak byly otestovány až v ostrém provozu.

Tak začíní americký film Roberta Wise, první celovečerní snímek natočený studiem Paramount Pictures na motivy televizního sci.fi seriálu Star Trek z druhé poloviny 60. let 20. století. Do kin byl uveden roku 1979 a celosvětově vydělal 139 milionů dolarů. Autorem hudby k tomuto snímku byl Jerry Goldsmith.

A právě 35. výročí uvedení tohoto filmu se věnuje v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna Nikola Bojčev. Poslouchejte jeho pořad na Classic Praha v neděli 23. listopadu ve 13:00, či v reprízách v 19:00 a ve 22:00.