Legenda filmové hudby Ennio Morricone

16.8.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Co se člověku vybaví když se řekne spaghetti-western? Mnohým se jistě jako první vybaví nějaká notoricky známá melodie zkomponovaná italským skladatelem Ennio Morriconem.

Za svůj život složil Ennio Morricone hudbu k více než 500 filmům a seriálům. Westerny z tohoto množství tvořily pouhý zlomek, přesto právě tato hudba patří k nejznámějším.

Narodil se 10. listopadu 1928 v Římě. Studoval na konzervatoři Accademia Nazionale di Santa Cecilia trumpetu a skladbu u Goffreda Petrassiho. V roce 1962 začal skládat hudbu pro filmy. Od roku 1964 započal legendární spolupráci s režiséry Sergiem Leonem a Bernardem Bertoluccim. Mezi další režiséry se kterými spolupracoval patří Giuliano Montaldo, Gillo Pontecorvo, Giuseppe Patroni Griffi, Terrence Malick, Brian De Palma, Barry Levinson, Giuseppe Tornatore a další. Byl nominován na 5 Oscarů. Vyhrál přes 40 dalších cen a na dalších 22 byl nominován.

K nejznámějším melodiím z jeho pera nepochybně patří Man with a harmonica z filmu Tenkrát na západě, hudba k filmu Hodný, zlý a ošklivý a skladba Chi Mai z filmu Profesionál.

Nikola Bojčev se v další díle pořadu Hudba stříbrného plátna ovšem zaměří na méně známá díla tohoto oscarového skladatele. Premiéra je pořadu připravena na středu 17. srpna v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli  21.8. ve 22:00 a v pondělí 22.8. ve 22:00.