Poslední Mohykán a další soundtracky Trevora Jonese

14.6.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Britský hudební skladatel, autor a “organizátor“ filmové hudby Trevor Jones se narodil v Kapském městě, v Jižní Africe. Malý Trevor Jones zde bydlel přes ulici naproti kinu Gem Cinema, ve kterém od svých pěti let trávil mnoho volného času. Kino bylo velmi staré a zchátralé a byl zde špatný hudební doprovod. Všichni v rodině pracovali u filmu nebo v divadle, ale právě kino tzv. odnaproti bylo to, co Jonese skutečně inspirovalo. Během své profesionální kariéry složil hudbu pro několik filmů, televizních seriálů, dokumentů aj. Hrál a nahrával s několika světovými orchestry. Jeho hudba byla a je kritikou chválena i kritizována pro svou hloubku a emoce. Je profesorem hudby na britské National Film and Television School (NFTS - založena 1971).
Patrně největším triumfem jeho kariéry byl hudba k filmu Poslední Mohykán. Jedná se o dobrodružný snímek z roku 1992 na motivy románu J. F. Coopera. Výsledný soundtrack patří mezi nejslavnější filmové kompozice 90. let a je jedním z nejprodávanějších soundtracků všech dob. Film dostal v roce 1993 Oscara v kategorii zvuk – nejlepší zvukaři. Za hudbu byl Jones nominován v r. 1993 na BAFTA Film Award a Zlatý glóbus.

Tomuto snímku, ale i další hudbě Trevora Jonese se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 15. června v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 19.6. ve 22:00 a v pondělí 20.6. ve 22:00.