Shakespeare na filmovém plátně

27.12.2014 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Jindřich V., Hamlet, Mnoho povyku pro nic, Jak se vám líbí – všechny tyto a mnohé další divadelní hry slavného anglického básníka a dramatika Williama Shakespeara se dočkaly svého filmového zpracování.
Pod řadou z nich jsou podepsáni režisér britský režisér Kenneth Branagh a hudební skladatel Patrick Doyle.

Sir Kenneth Charles Branagh je britský herec, režisér, scenárista a producent známý zejména díky svým filmovým adaptacím Shakespearových her. Do podvědomí širší veřejnosti se zapsal zejména svým ztvárněním Jindřicha V. Ve svých třiadvaceti letech byl nejmladším hercem, který kdy hlavní roli v této Shakespearově historické hře v produkci Royal Shakespeare Company hrál. Později příběh o Jindřichovi V. přepsal do filmové verze. Sám si také zahrál hlavní postavu a ujal se i režie. Za svůj debut na půdě celovečerního filmu si vysloužil v roce 1990 Oscarové nominace za nejlepšího herce v hlavní roli a nejlepšího režiséra.

Skotský skladatel filmové hudby Patrick Doyle byl v minulosti byl několikrát na ocenění Americké filmové akademie Oscar. Známá je právě především jeho spolupráce s Kennethem Barnaghem a shakespearovskou komunitou, nicméně jeho hlavní činností je právě filmová hudba, mezi níž patří hudba k filmům jako například Harry Potter a Ohnivý pohár, Eragon, Poslední legie, či Deník Bidget Jonesové.

O společných projektech těchto tvůrců bude hovořit Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátnaneděli 28. prosince 2014. Premiéra je ve 13:00, reprízy v 19:00 a 22:00.