Slavné melodie Alfréda Newmana

14.8.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Americký skladatel Alfred Newman se narodil 17. března 1900 ve městě New Haven ve státě Connecticut a byl nejstarší z deseti dětí. Na piáno se učil hrát už od pěti let u polského pianisty a skladatele Sigismunda Stojowského, k němuž chodil každý den celkem 18 kilometrů.
Když trochu vyrostl, přispíval těžkému finančnímu stavu své rodiny výdělky z hraní na klavír v divadlech a restauracích. V tomto období se učil hudební kompozici u skladatele Rubina Goldmarka. Ve svých dvaceti letech přesídlil do New Yorku, aby se věnoval své kariéře dirigenta v muzikálech na Broadwayi. Roku 1930 jel spolu se skladatelem Irvingem Berlinem pracovat na filmu Reaching for the Moon do Hollywoodu, kde také zůstal.
Na svém kontě má hudbu k řadě úspěšných holywoodských snímků, mj. Deník Anny Frankové, Letiště či Král a já. Za svého života byl celkem 45krát nominován na Oscara, z nichž devět proměnil a stal se tak druhým v počtu Oscarů, hned za Waltem Disneym.
Hudbě toho skladatele se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle svého pořadu Hudba stříbrného plátna v neděli 16. srpna. Premiéra pořadu je 13:00, reprízy tentýž den v 19:00 a ve 22:00.