Soundtracky Džó Hisaishiho

24.1.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
V dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna se bude Nikola Bojčev věnovat soundtrackům japonského skladatele filmové hudby, který se jmenuje Džó Hisaishi.

Džó Hisaishi, vlastním jménem Mamoru Fujisawa, je jedním z těch lidí, kteří jsou nesmazatelně spjati s historií světoznámého Studia Ghibli a filmy Hayaa Miyazakiho. Vždyť doteď složil již přes sto filmových soundtracků a sólových alb.
Hisaishi pochází z japonského Nagana, kde také ve svých pěti letech začal navštěvovat lekce hry na housle. Tehdy prohloubil hraním svou lásku k hudbě a později začal studovat soukromou hudební školu v Tokiu se zaměřením na skládání hudby. Jeho skladatelským debutem byla hudba ke krátké animaci Gyatoruzu, dále k dílům Sasuga no Sarutobi nebo Futari Taka. V sedmdesátých letech minulého století byl ovlivněn elektronickou hudbou (např. japonská skupina Yellow Magic Orchestra) a stylem new age. Roku 1975 načerpal Hisaishi nápady z minimalismu a uspořádal svůj první veřejný koncert. O šest let později také vydal první sólové album s názvem MKWAJU, které bylo již vydáno pod jeho nynějším pseudonymem. V té době byl mimo jiné také ovlivněn afroamerickým zpěvákem Quincy Jonesem, z jehož jména vznikl pseudonym ("Quincy" se v japonštině vyslovuje "kuiši", což může být znaky kanji zapsáno jako "hisaiši"; "Joe" vznikl z "Jonese").

Soundtracky, na nichž se Hisaishi mj. podílel, představí Nikola Bojčev v premiéře pořadu Hudba stříbrného plátna ve středu 25. ledna 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 29.1. v 11:00 a v pondělí 30.1. ve 22:00.