Soundtracky ze slavných hororů

10.5.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Co spojuje slavné horory jako jsou Dobrodružství Poseidonu, Skleněné peklo či Letiště ? Doba vzniku - 70. léta 20. století - a také skvělá hudba - především z pera Johna Williamse.

John Towner Williams se narodil 8.února 1932 ve státě New York matce Esther a jazzovému bubeníkovi Johnovi. V roce 1948 se s celou rodinou přestěhoval do Los Angeles, kde získal vzdělání na North Hollywood High School. Po vystudování této střední školy se dostal na Kalifornskou univerzitu a jeho mentorem se stal hudební skladatel Mario Castelnuovo-Tedesco. V roce 1952 vstoupil do leteckých sil USA, kde dirigoval kapelu této organizace.
V roce 1955 své působení v armádě ukončil, přestěhoval se do New Yorku a začal navštěvovat nejznámější hudební školu Julliard School, kde se učil především hudbě klavírní. Během tohoto studia hrál na piáno v několika jazzových kapelách a studiových orchestrech. 
Prvním velkým filmem, k němuž John Williams složil hudbu byl béčkový film DADDY-O (1958). Po složení soundtracku k filmu POBERTOVÉ (1969) si jej všiml i režisér Steven Spielberg a požádal jej o spolupráci na snímku SUGARLANDSKÝ EXPRES (1974), který de facto odstartoval Williamsovu hvězdnou kariéru a především úzkou spolupráci mezi ním a Spielbergem. Známé jsou především jejich společné projekty ČELISTI (1975) nebo série INDIANA JONES.
John Williams je však především známý svým hudebním doprovodem k celé hexalogii HVĚZDNÉ VÁLKY, kde se proslavil především svým světoznámým motivem "Darth Vader march". Mimo svou kariéru u filmu také napsal ústřední motivy pro olympijské hry v letech 1984, 1988, 1996 a 2002, z nichž nejznámnější je právě motiv z roku 1984 z letních olympijských her v Los Angeles "Olympic fanfare and theme".
Doposud získal celkem 5 Oscarů, 3 Emmy, 4 Zlaté Glóby a 21 cen Grammy. Je považován za předního amerického hudebního skladatele a čestným členem národního spolku "Kappa Kappa Psi" sdružující hudebníky USA. V roce 2000 byl uveden do Hollywood Bowl Hall of Fame a v roce 2004 obdržel ocenění Kennedyho střediska. 

Soundtrackům k některým hororům, pod nimiž je podepsán John Williams, se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je ve středu 11. května v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 15.5. v 11:00 a v pondělí 16.5. ve 22:00.