Tygr a drak a další filmy z Dálného východu

1.5.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Tygr a drak je epický milostný příběh zasazený do staré Číny. Krásný a silný Li Mu Bai je jedním z nejlepších mistrů nejvyššího bojového umění své doby. V tajném výcvikovém táboře potkává dávnou přítelkyní Shu Lien. Kdysi v boji zabil jejího snoubence, ale náklonnost mezi nimi je vzájemná. Li požádá Shu Lien, která pokračuje v cestě do Pekingu, aby předala jeho meč, legendární Green Destiny, do rukou pana Tche, respektovaného vůdce a přítele Shu Lienina otce. Li chce tímto gestem začít po letech bojů novou životní etapu. Odchází do hor poklonit se památce dávného mistra, kterého před lety otrávila kriminálnice Jade Fox . Mezi tím se Shu Lien setkává v Pekingu s dcerou guvernéra krásnou Jen, která je obdivovatelkou způsobu života, jakým žije Shu Lien. Krátce na to je posvátný meč z domu pana Tche ukraden a způsob ukazuje na styl Jade Fox. Po stopách krádeže se jako první vydává Shu Lien. Zelený osud je v rukou Jade Fox a je na Li Mu Baiovi, aby jej získal zpátky a zároveň pomstil všechny mrtvé. Je za to ochoten položit i život...

To je anotace dobrodružné akční fantasy režiséra Ang Lee, k níž hudbu složil patrně nejznámější čínský skladatel soudobé vážné hudby a také hudby filmové - Tan Dun.

A právě jeho soundtracky, ale i hudbou k dalším filmovým snímkům autorů z Dálného východu, se bude zabývat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 2. května v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 6.5. v 11:00 a v pondělí 7.5. ve 22:00.