Válečné filmy - novinky v kinech

27.12.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
V dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna se bude Nikola Bojčev věnovat dvěma novinkám v českých kinech - dvojici válečných filmů Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, který natočil Mel Gibson, a Spojenci Roberta Zemeckise.

Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. - Tak lze v krátkosti nastínit základní platformu, na níž se rozvíjí příběh snímku Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny.
Film Spojenci se odehrává v roce 1942 a Max Vatan seskakuje padákem do dun marocké pouště s cílem zabít v Casablance německého velvyslance. V městě se setkává s Francouzkou Marianne, která má hrát roli jeho manželky a pomoci mu se splněním jeho mise. Předstírání manželské intimity a zamilovanosti postupně přeroste v opravdovou vášeň, a proto po ukončení operace společně odjedou do Londýna, kde se vezmou, válce navzdory. Jejich rodinné štěstí trvá jen do chvíle, kdy se Max dozví, že i tohle může být jen důmyslná hra, která by ve finále mohla výrazně ovlivnit výsledek Druhé světové války. V tu chvíli začíná jeho zoufalý hon za pravdou a za nadějí, že to, co o jeho ženě tvrdí jeho nadřízení, není pravda.

Premiéra pořadu je připravena na středu 28. prosince v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 1.1. v 11:00 a v pondělí 2.1. ve 22:00.