Základní instinkt i Hvězdná pěchota

14.1.2020 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
V dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna se bude Nikola Bojčev věnovat tvorbě nizozemského režiséra Paula Verhoevena.

Režisér, jehož filmy se mohou chlubit skvělou vizuální stránkou. Režisér, který rád riskuje, což je v Hollywoodu vzácné. Takový je Paul Verhoeven, hitmaker, narozený v Amsterdamu v Nizozemí, kde vystudoval univerzitu Leiden zaměřenou na fyziku a matematiku. Už na počátku 60. let začal ve své rodné zemi točit filmy, ale upozornil na sebe až ke konci toho desetiletí seriálem Floris. Svůj první americký film natočil v roce 1985 – akční drama Maso a krev s Rutgerem Hauerem v hlavní roli. Úspěch slavil ale až o dva roky později a to docela nečekaný.

V roce 1987 do kin uvedl nízkorozpočtové akční sci-fi Robocop, od čehož se čekalo, že to bude jen jedno z mnoha akčních béček, které jen prolétne kiny bez povšimnutí a bude zdobit ty nejzaprášenější poličky videopůjčoven. Jenže RoboCop kupodivu vydělal téměř 60 milionů, stal se jedním z nejúspěšnějších filmů toho roku a také jedním z největších kultů 80. let. V roce 1990 mu pak studio svěřilo do rukou první skutečně vysokorozpočtový hollywoodský projekt – scifi podle povídky Phillipa K. Dicka Total Recall. V hlavní roli filmu zazářil Arnold Schwarzenegger a byl z něj opět velký hit, tentokrát s tržbami dvojnásobně většími než v případě RoboCopa.

V roce 1992 do kin uvedl erotický thriller Základní instinkt s Michaelem Douglasem a tehdy nepříliš známou Sharon Stoneovou (kterou obsadil už do Total Recall) v hlavních rolích. Byl to od něj skutečně riskantní krok. Leckterý jiný režisér, který se zrovna ocital na vrcholu, by pravděpodobně sáhnul po nějaké komerční tutovce, ale Paul zvolil tento riskantní projekt, který vzbudil velkou pozornost jak kritiků, tak diváků a stal se nejúspěšnějším filmem v jeho kariéře (celosvětově snímek vydělal přes 350 milionů, tedy o téměř 100 milionů více než Total Recall). Druhý riskantní projekt už ale Paulovi vůbec nevyšel, erotické taneční drama Showgirls, do kin uvedené v roce 1995, se stalo skutečným fiaskem – krom mizerných tržeb je film dodnes řazen mezi nejhorší v historii.

Více prozradí Nicola Bojčev v pořadu, který má premiéru ve středu 15. ledna 2020 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 19.1. v 11:00 a v pondělí 20.1. ve 22:00.