Alina Nanu na Classic Praha

25.3.2019 / Hudba v miléniu / Marek Šulc
Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu první sólistka baletu Národního divadla v Praze Alina Nanu, která je jednou z představitelek hlavní role v novém nastudování slavného baletu Labutí jezero. Balet Národního divadla v Praze přichystal premiéru na 28. března 2019. Pořad se bude vysílat v premiéře v úterý 26. 3. v 19,00. I. repríza v pátek 29. 3. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 30. 3. v 11,00. 

Alina Nanu se narodila 23. 8. 1990 v Kišiněvě, kde také studovala na Státní moldavské taneční konzervatoři. V roce 2010 pokračovala ve studiu na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy, kde také absolvovala. Se školou tančila v rámci turné po celém světě, například ve Španělsku, Německu nebo USA. Již během studií se zúčastnila mnoha soutěží, k jejím nejvýraznějším úspěchům patří II. místo na Mezinárodní baletní soutěži v Brně (2009) a I. cena v Mezinárodní baletní soutěži v Rumunsku (2009).
Svou profesionální dráhu započala v sezoně 2010/ 2011 jako členka souboru baletu Státní opery Praha a od sezony 2011/ 2012 byla povýšena na sólistku. Diváci ji mohli vídat například v titulní roli Odetty/Odilie v Čajkovského Labutím jezeře, jako Kitri v Donu Quijotovi nebo jako Myrthu  vGiselle.
Od sezony 2012/ 2013 získala angažmá v Baletu Národního divadla v Praze, nejdříve jako sólistka a od roku 2015 jako první sólistka. 
Alina je mladá talentovaná umělkyně, temperamentní tanečnice s bravurní technikou, expresivním prožitkem, který svým osobitým způsobem vkládá do svých rolí.
V Národním divadle ztvárnila řadu významných rolí, jako například Klára ve snu, Kláru Cratchitovou a Čínský tanec v baletu Louskáček - Vánoční příběh, Sestru v Popelce, Kitri v Donu Quijotovi, Myrthu v Giselle, Odettu / Odilii v Labutím jezeře, Carabosse - Vílu strachu, Volante - Vílu odvahy v Šípkové Růžence, Julii a Komediantku v Romeovi a Julii, Markýzu de Marteuil ve Valmontovi, Nikiu, Gamzatti v La Bayadère, Mámu v baletu Louskáček a Myšák Plyšák, Sněhovou královnu a Malou mořskou vílu ve stejnojmenných baletech nebo Lise vMarné opatrnosti.
Výrazným způsobem se také předvedla v moderních baletech, jako je Amerikana III, Česká baletní symfonie II nebo v 7. symfonii A Dur Uwe Scholzeho, Rain Radu Poklitaru, Vertigu Maura Bigonzettiho, v Sóle pro nás dva Petra Zusky, Serenade George Balanchina, v choreografii Bella Figura Jiřího Kyliána, v Aspects Katarzyny Kozielské, Dumce Ondřeje Vinkláta a Perfect Example Andreje Kajdanovského.
V roce 2015 získala Cenu ředitele ND pro mladého umělce do 35 let a v roce 2018 nominován na Tanečnici roku v rámci ankety časopisu Dance Europe. Úspěšně reprezentovala Balet ND v Bavorském státním baletu v Mnichově a Stuttgartském baletu na prestižních Baletech Gala i na dvou Gala moderního tance v Košicích a Bratislavě (vše spolu s Giovannim Rotolem - 2016, 2018).