Charismatický Vittorio Grigòlo na Classic Praha

25.5.2015 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Tentokrát si k mikrofonu Classic Praha do svého pořadu Hudba v miléniu pozval Marek Šulc charismatického italského tenoristu Vittoria Grigòla.

Rodák z Říma Vittorio Grigòlo je stoprocentní italský tenor. Pěveckou kariéru zahájil před dvaceti pěti lety jako sólista sboru Sixtinské kaple a dnes, ve svých třiceti sedmi letech, je považován za jednoho z nejlepších tenoristů své generace. Od svého triumfálního debutu v londýnské Covent Garden v roce 2010 v roli Rytíře des Grieux v Massenetově Manon vystupuje v nejvýznamnějších operních domech celého světa.

Pěvcův repertoár zahrnuje hlavní role v italských a francouzských operách jako jsou La traviataBohémaRigolettoNápoj láskyLucia di LammermoorFaustRomeo a Julie, Manon, Hoffmannovy povídky a mnoho dalších. Spolupracuje s dirigenty světového renomé (Chailly, Mehta, Muti, Myung-Whun Chung, Dudamel, Pappano a Maazel).

Od roku 2007, kdy se podílel na nahrávce Bernsteinovy West Side Story (zlaté a platinové album, nominace na cenu Grammy), se Vittorio zařadil mezi úspěšné umělce gramofonového průmyslu.  Mezi jeho dalšími alby figurují – u firmy Sony Classical – tituly jako The Italian Tenor (2010), Arrivederci (2012) a Ave Maria (2013). Nejnovějším albem je The Romantic Hero (2014), výběr z pěvcových nejoblíbenějších francouzských operních árií.

Neméně strhující jsou i Grigòlova koncertní vystoupení. Svá nová alba představuje na evropských turné, k nimž patří mj. i koncert k dobytí Bastily v roce 2013 pod Eiffelovou věží před osmi sty tisíci diváky. Jeho recitál v Metropolitní opeře v březnu 2014 označil deník Latinos Post za „opravdu nezapomenutelný večer“ a New York Times charakterizoval Grigòlův hlas jako „atraktivní, vášnivý, sytý nástroj, s nímž pěvec dosahuje fascinujícího efektu.“

Pořad vysíláme v premiéře v úterý 26. května v 19:00. Reprízy jsou připraveny na středu 27.5. ve 12:00 a v pátek 29.5. ve 22:00.