Debashish Chaudhuri na Classic Praha

Hudba v miléniu

Tento týden je hostem Marka Šulce indický dirigent žijící v Praze Debashish Chaudhuri.

Debashish Chaudhuri (1975) se narodil v Kalkatě, kde působil jako vedoucí hudební katedry na St. James‘ School. Dirigoval čtyři pěvecké sbory a aktivně se podílel na místním hudebním životě. Založil také St. James‘ School Orchestra a komorní orchestr Calcutta School of Music. Po studiích v Indii, USA, Singapuru a Anglii přijel do České republiky, kde nejprve absolvoval dirigentské kurzy v Kroměříži a následně začal jako první Ind studovat dirigování na Pražské konzervatoři. V této době navázal úzký vztah s rodinou Antonína Dvořáka. V letech 2003 a 2004 studoval u maestra Gianluigiho Gelmettiho na věhlasné Chigiana Academy v italské Sieně ve šlépějích dirigenta Zubina Mehty. Gianluigi Gelmetti sám studoval pod vedením Sergiu Celibidacheho, Franco Ferrary a Hanse Swarowského. V roce 2004 získal Chaudhuri 1. cenu na dirigentské soutěži ve švýcarském Lausanne a v roce 2005 se jako první Ind v historii probojoval mezi finalisty na nejprestižnější dirigentské soutěži v Besançonu ve Francii.

Pracuje s českými i zahraničními orchestry jako např. Orchestre de Franche-Comté, Sofia Festival Orchestra, The Masterplayers Orchestra (Švýcarsko), Plzeňskou filharmonií, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, PKF – Prague Philharmonia, Pardubickou komorní filharmonií, Moravskou filharmonií, Jihočeskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno, Camerata Moravia, Imperial College Sinfonietta ad. Je opakovaně zván k dirigování abonentních koncertů s pestrým repertoárem od E. Elgara, A. Roussella, S. Rachmaninova, M. Ravela, F. Schuberta, A. Dvořáka, J. K. Vaňhala, V. Blodka, F. Liszta, N. Rimskij-Korsakova etc. po Mayerse, Jarre a Blatného.

V roce 2006 inicioval koncerty Lions Clubu Bohemia ve prospěch nevidomých a slabozrakých, který 10 let dirigoval, mezi sólisty pozval např. Václava Hudečka, Igora Ardaševa, Janu Chaudhuri, Pavla Šporcla atd. Na žádost indického velvyslance dirigoval v roce 2012 mimořádný koncert k uctění 150 let výročí narození Rabindranátha Thákura, stejně jako o rok později koncert k uctění 150 let výročí narození Svámího Vivékánandy. V roce 2006 a 2013 vytvořil koncert Asijské inspirace. Ve filharmonickém projektu Namaste India v roce 2013 spojil sitár a tabla jako sólové nástroje s Plzeňskou filharmonií a uvedl českou premiéru skladby Shiva Nataraj od Johna Mayera. V roce 2015 dirigoval závěrečný koncert festivalu A. Dvořáka v Příbrami a uvedl premiéru skladby Hiawatha song. V roce 2016 organizoval turné filharmonie Bohuslava Martinů jako prvního českého orchestru v Indii po 57 letech a okouzlil českou hudbou diváky v Bombaji a Kalkatě.

Premiéra pořadu je v úterý 25. července v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 28.7. ve 22:00 a v sobotu 29.7. v 11:00.

Foto: Jana Karásek


Podcast