Jan Hasenöhrl o ČNSO a Prague Proms

14.8.2017 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Tento týden je hostem Marka Šulce trumeptista a zakladatel Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenöhrl.

Jan Hasenöhrl studoval hru na trubku na pražské konzervatoři a Hudební fakultě AMU v Praze (prof. Václav Junek). Získal ceny na mezinárodních interpretačních soutěžích (Concertino Praga a Pražské jaro). Vedle klasické hudby se věnuje i swingu a jazzu. V roce 1993 založil Český národní symfonický orchestr a nyní je jeho ředitelem.

V roce 2017 slaví Český národní symfonický orchestr čtyřiadvacáté narozeniny. Během této doby se zařadil, jako jeden z předních českých souborů, k nejvytíženějším orchestrům v Evropě. Renomé si získal zejména pro všestranné schopnosti v širokém spektru žánrů, ať už se jedná o hudbu klasickou, filmovou, jazzovou nebo muzikálovou, a doma i v zahraničí se tradičně těší obrovskému zájmu publika.

Od roku 2005 agentura ČNSO organizuje letní Mezinárodní hudební festival Prague Proms, jenž každoročně oslovuje publikum svým originálním programem a světově proslulými umělci. Mezi významné dirigenty, skladatele a sólisty, kteří s orchestrem spolupracují na koncertech i v pražském studiu ČNSO, patří Ennio Morricone, Lalo Schifrin, James Morrison, Branford & Wynton Marsalis, Pino Donnagio, Giuliano Taviani, José Carreras, Danny Elfman, Vince Mendoza, Giuseppe Tornatore, Carl Davis a mnoho dalších. Domovským sálem ČNSO je Smetanova síň Obecního domu v Praze.

Premiéra pořadu je v úterý 15. srpna v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 18. srpna ve 22:00 a v sobotu 19. srpna v 11:00.