Vjačeslav Grochovskij o budoucnosti klasické hudby

Hudba v miléniu

Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je klavírista a pedagog Vjačeslav Grochovskij.

Vjačeslav Grochovskij jr., se narodil v roce 1981 v Moskvě. Hudební školu moskevské konzervatoře a následovně hudební učiliště Moskevské konzervatoře absolvoval ve třídě docentky Věry Chorošiné, asistentky G. Neugauze. Od roku 1998 studoval na Hudební akademii múzických umění v Praze ve třídě Profesora Mariána Lapšánského. V roce 2008 úspěšně obhájil doktorandskou diplomovou práci na stejné škole. Byl mu udělen akademický titul Ph.D. 

V roce 2000 vyhrál klavírní soutěž „Premio Gramsci“ v Cagliari, v roce 2003 pak získal 3. cenu na 5. Mezinárodní klavírní soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních.Významná je rovněž jeho spolupráce s orchestry Moskevského rozhlasu, Brněnského rozhlasu, Státního filmu, aj. V roce 2004 nahrál své první sólové CD se skladbami P. I. Čajkovského a M. P. Musorgského. Od roku 2007 nahrál ve spolupráci s Kocianovým kvartetem a dalšími sólisty celou řadu skladeb Eduarda Nápravníka pro Český rozhlas, mimo jiné klavírní kvartet, dvě klavírní tria, Sonátu pro housle a klavír, Španělskou svitu pro klavír. Působí rovněž v souboru „The 40 Fingers“ – souboru čtyř klavíristů, zabývající se prováděním vážné hudby na 2 klavíry. 

Vede aktivní koncertní činnost, vystupoval například v Itálii, Francii, USA, Německu, České republice. Je rovněž prezidentem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka. Od roku 2010 je členem Mezinárodní hudební společnosti Antonína Dvořáka. V roce 2010 vyšla v Nakladatelství Hudební akademie múzických umění v Praze jeho kniha „Čeští hudebníci na Rusi“, která byla velmi příznivě ohodnocena, například časopisem „Hudební rozhledy“. Od roku 2011 působí na Hudební akademii múzických umění jako pedagog.

Premiéra pořadu je připravena na úterý 20. ledna v 19:00, reprízy na na středu 21.1. ve 12:00 a na pátek 23.1. ve 22:00.

Podcast