Vojtěch Stříteský v Hudbě v miléniu

25.4.2016 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je Vojtěch Stříteský - umělecký ředitel festivalu a dramaturg Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté (mj. Katia Ricciarelli, Sherill Milnes, Bernd Weikl, Kurt Rydl, Sergej Larin, Neil Shicoff, Torsten Kerl, Kate Royal, Marcello Giordani, Thomas Hampson, Oksana Dyka, Paolo Gavanelli), nejpřednější domácí sólisté (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Magdalena Kožená. Adam Plachetka), soubory (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Národní divadlo Brno, Česká filharmonie, Pražští symfonikové, PKF - Prague Philharmonia, Filharmonie Brno...) a věhlasní dirigenti - Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Jiří Kout, Jakub Hrůša, Tomaš Netopil, Isaiah Jackson, Ondrej Lenárd, Caspar Richter, Frederic Chaslin či Alexander Joel. 
Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky výtečném druhém nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v zámecké jízdárně, zahradním amfiteátru, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje. 
Premiéra pořadu je připravena na úterý 26. dubna v 19 hodin, reprízy si poslechněte v pátek 29.4. ve 22:00 a v sobotu 30.4. v 11:00.