Hank Jones v 91 letech na pražském pódiu

10.2.2015 / Jazz na hradě / Martina Klausová

Když se legendární americký jazzový klavírista a hudební skladatel Hank Jones představil v roce 2009 pražskému publiku, bylo mu neuvěřitelných a úctyhodných téměř 91 let a byl tak nejstarším stále aktivním hudebníkem na jazzové scéně. Zemřel rok po svém pražském vystoupení – 16. 5. 2010.

Jeho hudba je připomínkou  poválečného jazzového vývoje a zároveň je i aktuální ukázkou jedné z podob současného jazzu. Hank Jones od vykrystalizování svého stylu v 50. letech 20. století nijak neměnil svá hudební východiska - naopak celá plejáda mladých pianistů  nacházela v jeho interpretaci zdroj inspirace. Byl osobností, která dokázala dát na odiv svou technickou brilanci, ale síla jeho výrazu spočívala především ve vkusné úspornosti a v emociálně naléhavém podání balad. Kromě sólových vystoupení byl Hank Jones ceněn jako snad nejlepší doprovázeč a dokázal se přizpůsobit různorodým požadavkům. Hrál kupříkladu s Charlie Parkerem, s nímž zaznamenal mnohé z jeho nejlepších nahrávek. a také nepřetržitě pět let doprovázel Ellu Fitzgeraldovou v době její vrcholné éry. Několikrát byl nominován na cenu Grammy.

Nahrávky této jazzové legendy vám nabídne v pořadu Jazz na hradě Karel Vágner v premiéře ve středu 11. února v 19:00. Reprízy jsou připraveny na čtvrtek 12.2. ve 12:00 a pondělí 16.2. ve 22:00.